Miguel Angel Lopez wygrał Tour de Suisse, CCC czwarte w klasyfikacji drużynowej

Zdjęcie okładkowe artykułu:

Miguel Angel Lopez wygrał osiemdziesiątą edycję wyścigu Tour de Suisse 2016. Zwycięzcą ostatniego, dziewiątego etapu został rodak Lopeza - Jarlinson Pantano.

W ostatnim dniu osiemdziesiątej edycji zmagań dookoła Szwajcarii kolarze zamiast planowanych 118 kilometrów przejechali 57. Trasę skrócono z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dwie lotne premie wygrał Ariel Maximiliano Richeze. Argentyńczyk został zwycięzcą klasyfikacji punktowej. 30 km przed metą rozpoczęła się licząca 12 kilometrów i 900 metrów wspinaczka (średnie nachylenie 7,4 procent, maksymalnie 10,4 procent) do zlokalizowanej na wysokości 2383 metrów nad poziomem morza przełęczy Fluelapass.

Pierwszy na szczycie górskiej premii zameldował się jadący w koszulce lidera Miguel Angel Lopez. 15 punktów do klasyfikacji górskiej za drugie miejsce na tej premii zdobył Hiszpan Victor de la Parte z zespołu CCC Sprandi Polkowice. Lopeza doścignęło później sześciu kolarzy i z tej siedmioosobowej grupy wyłoniono triumfatora ostatniego odcinka.

Na finiszu w Davos najlepiej spisał się Jarlinson Pantano. Trzeci był Jon Izagirre, który w klasyfikacji generalnej awansował z trzeciego miejsca na drugie. Lopez triumfował z przewagą 12 sekund nad zwycięzcą Tour de Pologne 2015.

{"id":"","title":""}

De la Parte minął linię mety jako dziewiąty. Najwyżej z Polaków uplasował się Paweł Cieślik (Verva ActiveJet), który zajął piętnastą lokatę. W "generalce" de la Parte został sklasyfikowany na 11. pozycji, a Cieślik - 14.

W klasyfikacji górskiej triumfował Antwan Tolhoek. Natomiast klasyfikację drużynową wygrała Katiusza. Czwarte w stawce 21 sklasyfikowanych grup było CCC Sprandi Polkowice, a 13. - Verva ActiveJet. Obie polskie drużyny jechały w Tour de Suisse 2016 z "dzikimi kartami".