Dookoła Kalifornii: czapki z głów przed Leipheimerem

Amerykanin Levi Leipheimer (Astana) wygrał, po raz trzeci z rzędu, jazdę indywidualną na czas w Solvang umacniając się na pozycji lidera wyścigu Dookoła Kalifornii na dwa etapy przed zakończeniem tej największej za zachodniej półkuli imprezy kolarskiej.

W tym artykule dowiesz się o:

- Czapki z głów przed Levi i Davem. To jest ciężki wyścig. Myślę, że każdy wypatruję już niedzieli - mówił po finiszu Michael Rogers, trzykrotny mistrz świata w jeździe na czas, który uzyskał w piątek tylko czwarty rezultat i spadł w klasyfikacji generalnej na trzecie miejsce.

Najbliżej Leipheimera, ze stratą 36 sekund, jest teraz David Zabriskie, jego dawny kompan z US Postal/Discovery. Na trasie w Solvang lider potwierdził, że to właśnie on jest największym pretendentem do zwycięstwa w całym wyścigu. Jeszcze zanim przejechał linię mety pokazał trzy palce symbolizujący trzecią jego wygraną w tej czasówce i nadchodzący, trzeci triumf w Kalifornii.

- Dave jest super utalentowany. Jestem dumny, że mogę dzisiaj stać obok niego, bo to mój dobry przyjaciel - mówił Leipheimer na konferencji prasowej. - Cieszę się, że pokazał tutaj dobrą dyspozycję, bo to tworzy świetny wyścig. Cały Tour of California zależy od tej pół godziny i przez całą zimą, kiedy tylko wsiadałem na mój rower do jazdy na czas, myślałem o tym dniu i o tej pół godzinie - przyznał.

Pochodzący ze stanu Montana 35-letni Leipheimer wygrywał wyścig Dookoła Kalifornii w dwóch ostatnich latach.

Konkurentów brak

Oprócz Zabriskiego, jedynego Amerykanina, który wygrywał etapy we wszystkich trzech wielkich tourach, nie widać zawodników, którzy mogliby postraszyć lidera Tour of California. Rogers mógł konkurować z Leipheimerem głównie w jeździe na czas i oba testy, również w sobotnim prologu, oblał.

Niemiec Jens Voigt, zwycięzca ostatniego Tour de Pologne, po dobrej jeździe w Solvang wskoczył na czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej, ale ma ponad minutę straty.

Armstrong na odzyskanym rowerze

14. miejsce w Solvang zajął Lance Armstrong (Astana). Jechał na swoim prototypowym rowerze Trek, który skradziono mu po sobotnim prologu. - Rower ma się dobrze - mówił Amerykanin zadowolony z odzyskania sprzętu.

- Dałem z siebie wszystko, ale minął długi czas od kiedy robiłem taki dystans po raz ostatni - mówi Armstrong dla VeloNews. - W każdym razie chciałem być w czołowej dziesiątce - dodaje.

Na razie pozostaje w czołówce klasyfikacji generalnej. W czasie jazdy kontrolował swoje tętno próbując nie uzyskać wyższego pomiaru niż 110 uderzeń na minutę.

W sobotę w Kalifornii wspinaczka na Millcreek a na deser pięć rund wokół mitycznego stadionu Rose Bowl w Pasadenie. Różnica wzniesień między startem a najwyższym wzniesieniem to ponad 1100 m.

4. edycja Tour of California, Stany Zjednoczone, kategoria 2.HC

6. etap: Solvang (jazda indywidualna na czas), 24 km

piątek, 20 lutego 2009

wyniki:

1. Levi Leipheimer (USA, Astana) 30,41 min. (śr. 47,15 km/h)

2. David Zabriskie (USA, Garmin - Slipstream) + 8 s

3. Gustav Larsson (Szwecja, Saxo Bank) + 17

4. Michael Rogers (Australia, Columbia - Highroad) + 22

5. Jens Voigt (Niemcy, Saxo Bank) + 30

6. George Hincapie (USA, Columbia - Highroad) + 36

7. Tom Zirbel (USA, Bissell) + 39

8. Jason Mccartney (USA, Saxo Bank) + 41

9. Stef Clement (Holandia, Rabobank) + 43

10. Thomas Lövkvist (Szwecja, Columbia - Highroad) + 51

klasyfikacja generalna (po 6/8 etapów):

1. Levi Leipheimer (USA, Astana) 24:12 godz.

2. David Zabriskie (USA, Garmin - Slipstream) + 36 s

3. Michael Rogers (Australia, Columbia - Highroad) + 46

4. Jens Voigt (Niemcy, Saxo Bank) + 1,10 min

5. Thomas Lövkvist (Szwecja, Columbia - Highroad) + 1,29

6. Lance Armstrong (USA, Astana) + 1,46

7. Robert Gesink (Holandia, Rabobank) + 1,54

8. Janez Brajkovic (Słowenia, Astana) + 1,59

9. Christopher Horner (USA, Astana) + 2,13

10. Francisco Mancebo (Hiszpania, Rock Racing) + 2,15

program:

sobota, 21 lutego: Santa Clarita - Pasadena, 143 km

niedziela, 22 lutego: Rancho Bernardo - Escondido, 155,8 km

Komentarze (0)