Dylan Groenewegen triumfatorem pierwszego etapu wyścigu Eneco Tour 2016

Dylan Groenewegen wygrał pierwszy etap Eneco Tour - ostatniego etapowego wyścigu zaliczanego do cyklu UCI World Tour 2016.

Piotr Ziemka

W pierwszym dniu do przejechania było 184,7 km. Start i metę umiejscowiono w Bolsward. W ucieczce jechało pięciu zawodników: Frederik Backaert (Wanty Gobert), Matteo Bono (Lampre Merida), Brian van Goethem (Roompot Oranje), Bert van Lerberghe (Topsport Vlaanderen), a także Laurens de Vresse (Astana). Peleton doścignął tych kolarzy, gdy do końca pozostawało 2800 metrów.

Na finiszu najlepszy okazał się mistrz Holandii Dylan Groenewegen. Drugie miejsce zajął Nacer Bouhanni. Jako trzeci linię mety minął Peter Sagan, który dzień wcześniej zdobył we Francji złoty medal mistrzostw Europy. 58. był Maciej Bodnar, 162. zaś - Michał Kwiatkowski. Sklasyfikowano 176 zawodników, a 170 zaliczono czas 4 godziny i 14 minut.

Groenewegen uzyskał za zwycięstwo 10 sekund bonifikaty. Drugą pozycję w klasyfikacji generalnej zajmuje Bouhanni, a trzecią - Backaert. Obaj tracą po 4 sekundy do Holendra. Francuz zdobył bonifikatę dzięki drugiemu miejscu na mecie, a Belg - dzięki wygranym dwóm premiom.

Eneco Tour 2016 składa się z siedmiu etapów. Ostatni zostanie rozegrany w niedzielę 25 września.