Dookoła Murcii: Mocni Nowozelandczycy

Nowozelandczyk Greg Henderson (Columbia) wygrał w czwartek skrócony, drugi etap i został liderem wyścigu Dookoła Regionu Murcia.

Krzysztof Straszak

We wschodniej Hiszpanii wiało okropnie. Podmuchy dochodziły do 90 km/h. W takich warunkach organizator podjął decyzję o skróceniu trasy do Caravaca. Peleton ominął jeden lotny finisz i premię górską pierwszej kategorii na szczycie San Juan. Kolarze jadąc praktycznie w konwoju samochodów, które kontrolowały tempo, dojechali w dwie godziny do miasta, w którym rozegrała się jedyna atrakcja etapu: sprint o zwycięstwo.

32-letni Henderson, były mistrz świata w torowej konkurencji scratchu, odniósł drugie zwycięstwo w sezonie i drugie w Hiszpanii. W poprzednią niedzielę triumfował w Clásica de Almería. W środę był drugi, dzień potem objąl przodownictwo w wyścigu.

Drugi na mecie Hiszpan Rubén Pérez (Euskaltel) przesunął się na pozycję wicelidera klasyfikacji generalnej. Zwycięzca pierwszego etapu, Australijczyk Graeme Brown (Rabobank), finiszował na szóstym miejscu.

Do czołowej dziesiątki awansował Niemiec Bert Grabsch (Columbia), mistrz świata w jeździe na czas. Pierwszym sprawdzianem dla niego w tym sezonie będzie piątkowa jazda indywidualna na czas w San Pedro del Pinatar, na odcinku 16 km. Meteorolodzy ostrzegają przed deszczem i nawet silniejszym wiatrem niż w czwartek.