Michael Moerkoev i Alex Rasmussen (od nowego sezonu zawodnicy grupy ProTour Saxo Bank) zupełnie przejęli kontrolę nad wydarzeniami na torze. Wygrali cztery z dziesięciu premiowanych sprintów, a dzięki temu, że najgroźniejsi rywale, Brytyjczycy (w zespole obrońca tytułu Mark Cavendish) oraz Belgowie stracili do nich okrążenie, o zwycięstwo już raz złoci w Pruszkowie Duńczycy (w piątek w wyścigu pościgowym, gdzie występował Rasmussen), nie musieli się martwić.
Rasmussen zdobył swoje trzecie złoto mistrzostw świata. W 2005 roku wygrał w Los Angeles scratch. - W zeszłym roku popełniliśmy okropny błąd, który kosztował nas może i tęczową koszulkę - wrócił wspomnieniami do czempionatu w Manchesterze, gdzie wspólnie z Moerkoevem wywalczył brąz. - Teraz nie chcieliśmy być tak samo nerwowi jak wtedy - tłumaczył.
Rasmussenowi, który pierwszy raz jest w Polsce, podoba się pruszkowski tor. - Dla wysokich [1,85 m] zawodników jak ja, lepsze są takie długie łuki - przyznał. - Ten tor jest szybszy od naszego w Ballerup, bo jest szerszy - powiedział porównując obiekt, na którym zdobył dwa razy mistrzostwo świata do tego położonego pod Kopenhagą, gdzie w 2010 roku będzie bronił w domu obu tytułów.
Tylko trzy ekipy nadążyły za Moerkoevem i Rasmussenem. Australijczycy zdobyli jednak tylko dwa punkty, dwadzieścia mniej od zwycięzców, a Czechowie... żadnego. Utrzymując jednak kontakt z Duńczykami mogli cieszyć się z medali. Strata rundy jest w madisonie praktycznie końcem szans o czołowe lokaty.
Na trzecim punktowanym finiszu (po 30 okrążeniach) drugą pozycję zajął Ratajczyk. Polak wygrał potem przedostatni, dziewiąty sprint. Polacy stracili jednak do Duńczyków dwa okrążenia i zostali sklasyfikowani tylko przed Argentyną, Rosją i Francją. Mająca tyle samo punktów Hiszpania znalazła się wyżej, bo jej zawodnik przyjechał na metę szybciej.
Mistrzostwa świata w kolarstwie torowym, Pruszków
sobota, 28 marca 2009
madison
1. Dania 22
2. Australia 2
3. Czechy 0
4. Belgia (- 1 okrążenie) 17
5. Niemcy (- 1) 15
6. Wielka Brytania (- 1) 13
7. Włochy (- 1) 10
8. Stany Zjednoczone (- 1) 7
9. Ukraina (- 1) 0
10. Szwajcaria (- 1) 0
11. Holandia (- 1) 0
12. Hiszpania (- 2) 7
13. Polska (- 2) 7
14. Argentyna (- 2) 6
15. Rosja (- 2) 3
16. Francja (- 2) 1