Michał Kwiatkowski 4. na 4. etapie wyścigu dookoła Kraju Basków. Wygrał były skoczek narciarski Primoz Roglic

Zdjęcie okładkowe artykułu: AFP / LUK BENIES / ANP / Na zdjęciu: Primoz Roglic
AFP / LUK BENIES / ANP / Na zdjęciu: Primoz Roglic

Primoz Roglic wygrał czwarty etap wyścigu Vuelta al Pais Vasco 2017. Na czwartym miejscu uplasował się Michał Kwiatkowski. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej zachował David de la Cruz.

W czwartym dniu 57. edycji wyścigu dookoła Kraju Basków do pokonania było 174,1 kilometra na trasie San Sebastian - Bilbao. Cztery czołowe pozycje na pierwszej czwartkowej górskiej premii drugiej kategorii zajęli uciekinierzy: Francuz Amael Moinard (BMC), Łotysz Toms Skujins (Cannondale), Rosjanin Maksym Biełkow (Katiusza) oraz Hiszpan Jonathan Lastra (Caja Rural).

Na trzech lotnych finiszach triumfował Lastra, który z dorobkiem dziewięciu punktów objął przodownictwo w klasyfikacji aktywnych. Z powodu upadku, jazdy nie mógł kontynuować Daniel Navarro. Kilka minut później, 33 kilometry przed metą w kraksie uczestniczyli między innymi Stephen Cummings i Darvin Atapuma, którzy też musieli wycofać się z wyścigu.

18,3 km przed metą doścignięty przez peleton został ostatni z czterech uciekinierów - Skujins. Po dojechaniu do szczytu drugiej górskiej premii (jako pierwszy zameldował się tam Simon Yates) pozostawało jeszcze 14 kilometrów do końca rywalizacji.

Zwycięzcą został Primoz Roglic, który atakował na ostatnim podjeździe, a także podczas końcówki etapu. Były skoczek narciarski triumfował z przewagą trzech sekund nad 37-osobową grupą. Drugie miejsce zajął Michael Matthews. Jako trzeci linię mety minął Giovanni Visconti. Czwarty był Michał Kwiatkowski.

Jedenasty finiszował David de la Cruz. Hiszpan z drużyny Quick-Step Floors utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Z czwartej pozycji na trzecią awansował Kwiatkowski. Awans uzyskał również Roglic, który zajmuje drugą lokatę.

108.Michał GołaśPolskaSky+24:44
Czy David de la Cruz będzie liderem klasyfikacji generalnej po piątkowym etapie?