Marcel Kittel zwycięzcą 7. etapu i liderem klasyfikacji punktowej Tour de France

Marcel Kittel wygrał siódmy etap wyścigu Tour de France 2017. Niemiec z zespołu Quick-Step Floors minął metę minimalnie szybciej niż Edvald Boasson Hagen.

Piotr Ziemka
PAP/EPA / YOAN VALAT
Siódmy etap Tour de France 2017 liczył 213 kilometrów i 500 metrów. Start odbył się tam, gdzie kolarze finiszowali w czwartek - w Troyes. W ucieczce jechało czterech zawodników: Holender Dylan van Baarle (Cannondale), Francuzi Maxime Bouet (Fortuneo Vital Concept) i Yohann Gene (Direct Energie), a także Włoch Manuele Mori (UAE Team Emirates).

Lotną premię na 108. kilometrze w Chanceaux wygrał Mori. Kolejne miejsca zajęli: Bouet, Gene i van Baarle. Z peletonu po piątą pozycję najszybciej finiszował Sonny Colbrelli. W czołowej dziesiątce uplasowali się również: Alexander Kristoff, Andre Greipel, Zdenek Stybar, Michael Matthews oraz Arnaud Demare.

Na trasie znalazła się też jedna górska premia czwartej kategorii. Pierwszy na Cote d'Urcy (147. kilometr) zameldował się Bouet. Peleton doścignął uciekinierów, kiedy do końca pozostawało sześć kilometrów. Najlepszy na finiszu w Nuits-Saint-Georges okazał się Marcel Kittel. To dla niego dwunaste etapowe zwycięstwo w wyścigu dookoła Francji. Urodzony w 1988 roku zawodnik wyrównał więc rekord Niemiec należący do Erika Zabela, który też triumfował dwunastokrotnie w Tour de France.

Drugą lokatę z minimalną stratą do zwycięzcy zajął Edvald Boasson Hagen. Na trzeciej pozycji uplasował się Matthews. Jedenasty był Demare. Francuz stracił przodownictwo w klasyfikacji punktowej. Wyprzedził go Kittel, który ma w dorobku 197 punktów. Demare jest drugi ze zdobyczą 182 "oczek".