Tour de Pologne 2017: Sacha Modolo zwycięzcą 2. etapu, aktywna jazda Adriana Kurka

Sacha Modolo wygrał w Katowicach drugi etap 74. edycji wyścigu Tour de Pologne. Zwycięzcą trzech lotnych premii został Adrian Kurek.

Piotr Ziemka
PAP / PAP/Andrzej Grygiel
W drugim dniu rywalizacji w Tour de Pologne 2017 kolarze mieli do przejechania 142 kilometry. Start nastąpił w Tarnowskich Górach. Na trasie umiejscowiono trzy lotne finisze - w Piekarach Śląskich, Chorzowie oraz Siemianowicach Śląskich. W ucieczce na płaskim etapie wyścigu Tour de Pologne tradycyjnie znaleźli się Polacy. Tym razem od peletonu odjechali Kamil Gradek z reprezentacji Polski oraz Adrian Kurek z CCC Sprandi Polkowice. Poza nimi w ucieczce byli Holender Martijn Keizer (LottoNL Jumbo) i Fin Joonas Henttala (Novo Nordisk).

Przed premią w Piekarach Śląskich przewagę nad rywalami wypracował Kurek. Mistrz Polski w wyścigu elity ze startu wspólnego uciekał samotnie i triumfował na wszystkich trzech lotnych finiszach. Najaktywniejszy zawodnik wyścigu dookoła Polski z lat 2011 i 2012 uzyskał dziewięć sekund bonifikaty do klasyfikacji generalnej.

W Katowicach kolarze przejechali między innymi trzy okrążenia liczące po 17 kilometrów. Tam umiejscowiono też dwie górskie premie czwartej kategorii. Kurek został doścignięty przez peleton, kiedy do końca pozostawało 40 kilometrów. Później atakował jeszcze Paweł Bernas. Zawodnik reprezentacji Polski Orlen CCC zdobył dwa punkty do klasyfikacji górskiej.

Etap Tour de Pologne z metą w Katowicach rozegrano również w siedmiu poprzednich sezonach. Triumfowali tam: Jauheni Hutarowicz, Marcel Kittel, Aidis Kruopis, Taylor Phinney, Jonas van Genechten, Matteo Pelucchi i Fernando Gaviria. Phinney jako jedyny z tego grona wygrał po ucieczce. Pozostali okazywali się najlepsi po finiszu peletonu. Pojedynek sprinterów wyłonił etapowego zwycięzcę również i tym razem. Wyczyn Amerykanina próbował powtórzyć Daniel Oss. Peleton doścignął jednak Włocha 10 km przed końcem.

Jako pierwszy metę minął Włoch Sacha Modolo. Drugie miejsce zajął Danny Van Poppel. Holender z zespołu Sky objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Na ósmej pozycji został sklasyfikowany Peter Sagan.

Szesnasty był najlepszy z Polaków - Tomasz Marczyński. Na 42. miejscu uplasował się Rafał Majka.