WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Janusz Pożak prezesem Polskiego Związku Kolarstwa

Janusz Pożak został nowym prezesem Polskiego Związku Kolarstwa. Na tym stanowisku zastąpił Dariusza Banaszka, który po wielu aferach postanowił zrezygnować z tej funkcji.
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Getty Images / Bryn Lennon / Na zdjęciu: rywalizacja kolarzy

62-letni Janusz Pożak to były mistrz Polski w kolarstwie szosowym ze startu wspólnego. W przeszłości był radnym Lubartowa i powiatu lubartowskiego. Kandydował także do Parlamentu Europejskiego i Sejmu z list Platformy Obywatelskiej, ale mandatu nie zdobył.

Zmiana na stanowisku prezesa Polskiego Związku Kolarstwa spowodowana była rezygnacją Dariusza Banaszka z zajmowanej funkcji. Pod jego wodzą w związku wykryto wiele afer zarówno finansowych, jak i obyczajowych. Sytuacja federacji jest fatalna, a konto zajął komornik.

Nowy prezes ma uzdrowić sytuację w polskim kolarstwie. Ministerstwo Sportu i Turystyki czekało na zmiany w zarządzie PZKol. Zmiana na tym stanowisku była jednym z warunków dalszej współpracy z ministerstwem i powrotu do finansowania.

Wcześniej ze wspierania polskiego kolarstwa wycofały się firmy CCC, Orlen, a 4F zawiesiła swoją współpracę.

Przypomnijmy, że w listopadzie ub. roku wybuchła afera w Polskim Związku Kolarskim. Członek zarządu Piotr Kosmala zdradził w rozmowie z Markiem Bobakowskim z WP SportoweFakty, że w polskim kolarstwie dochodziło do skandalicznych praktyk.

Jeden z trenerów miał dopuszczać się seksu z zawodniczkami, zastraszania, a nawet gwałtu. Po publikacji materiału minister sportu Witold Bańka wezwał do ustąpienia członków zarządu PZKol, w tym prezesa. Ci pierwsi, po kolei, składali rezygnacje. Banaszek ustąpić nie chciał.

Na nadzwyczajnym zjeździe PZKol, który odbył się 22 grudnia 2017 r., Banaszek zachował stanowisko. W głosowaniu 48 delegatów było przeciwko jego odwołaniu, 16 delegatów było za, zaś pięciu wstrzymało się od głosu.

ZOBACZ WIDEO Nie mamy co liczyć na miłe niespodzianki w Pjongczang? "Może w short-tracku"

Czy nowy prezes uzdrowi sytuację w polskim kolarstwie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (5):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • collins01 0
  Lepiej pozno niz wcale...
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • zbyszko64 0
  Nie mam nic do Janusza. To pracowity i w miarę uczciwy człowiek .Mój bliski kolega to jego kuzyn. Ale on niczego nie uzdrowi. Poglądy polityczne go dyskredytują. Żyjemy obecnie w innej rzeczywistości . Związek to nie Lubartów. Związek to nie święto roweru . To wszystko go przerasta. Poza tym ta zmowa milczenia , nadal nie padły nazwiska i jakakolwiek odpowiedzialność karna w tej przestępczej sprawie. On się do tego nie nadaje .
  Brunet wieczorowom porom Moze wysun swoja kandydature pieniaczu pisowski...ale nie, przeciez ty nic nie zrobiles,nawet dzieci wiec trzep sie dalej przed kompem i pluj jadem ;)
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Brunet wieczorowom porom 0
  Moze wysun swoja kandydature pieniaczu pisowski...ale nie, przeciez ty nic nie zrobiles,nawet dzieci wiec trzep sie dalej przed kompem i pluj jadem ;)
  zbyszko64 jak leming z PO może cokolwiek uzdrowić ?. Ten człowiek narobił dzieci i nie panuje nad sytuacją. Syn siedzi . Lepiej niech uzdrawia własną rodzinę .
  [ pokaż odpowiedzi ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (2)
Pokaż więcej komentarzy (5)
Pokaż więcej komentarzy (5)
Pokaż więcej komentarzy (5)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×