KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Janusz Pożak prezesem Polskiego Związku Kolarstwa

Janusz Pożak został nowym prezesem Polskiego Związku Kolarstwa. Na tym stanowisku zastąpił Dariusza Banaszka, który po wielu aferach postanowił zrezygnować z tej funkcji.
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
rywalizacja kolarzy Getty Images / Bryn Lennon / Na zdjęciu: rywalizacja kolarzy

62-letni Janusz Pożak to były mistrz Polski w kolarstwie szosowym ze startu wspólnego. W przeszłości był radnym Lubartowa i powiatu lubartowskiego. Kandydował także do Parlamentu Europejskiego i Sejmu z list Platformy Obywatelskiej, ale mandatu nie zdobył.

Zmiana na stanowisku prezesa Polskiego Związku Kolarstwa spowodowana była rezygnacją Dariusza Banaszka z zajmowanej funkcji. Pod jego wodzą w związku wykryto wiele afer zarówno finansowych, jak i obyczajowych. Sytuacja federacji jest fatalna, a konto zajął komornik.

Nowy prezes ma uzdrowić sytuację w polskim kolarstwie. Ministerstwo Sportu i Turystyki czekało na zmiany w zarządzie PZKol. Zmiana na tym stanowisku była jednym z warunków dalszej współpracy z ministerstwem i powrotu do finansowania.

Wcześniej ze wspierania polskiego kolarstwa wycofały się firmy CCC, Orlen, a 4F zawiesiła swoją współpracę.

Przypomnijmy, że w listopadzie ub. roku wybuchła afera w Polskim Związku Kolarskim. Członek zarządu Piotr Kosmala zdradził w rozmowie z Markiem Bobakowskim z WP SportoweFakty, że w polskim kolarstwie dochodziło do skandalicznych praktyk.

Jeden z trenerów miał dopuszczać się seksu z zawodniczkami, zastraszania, a nawet gwałtu. Po publikacji materiału minister sportu Witold Bańka wezwał do ustąpienia członków zarządu PZKol, w tym prezesa. Ci pierwsi, po kolei, składali rezygnacje. Banaszek ustąpić nie chciał.

Na nadzwyczajnym zjeździe PZKol, który odbył się 22 grudnia 2017 r., Banaszek zachował stanowisko. W głosowaniu 48 delegatów było przeciwko jego odwołaniu, 16 delegatów było za, zaś pięciu wstrzymało się od głosu.

ZOBACZ WIDEO Nie mamy co liczyć na miłe niespodzianki w Pjongczang? "Może w short-tracku"

Czy nowy prezes uzdrowi sytuację w polskim kolarstwie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (5)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×