Dookoła Romandii: Kreuziger przejmuje stery

Roman Kreuziger (Liquigas) wygrał piąty, przedostatni etap wyścigu Dookoła Romandii. W Sainte Croix lider włoskiej ekipy pokonał Estończyka Reina Taaramae (Cofidis), a 1,17 min. potem, na 13. pozycji, dotarł na metę gregario młodego Czecha, inny specjalista od jazdy w górach, Sylwester Szmyd.

Krzysztof Straszak

"Królewski" etap miał w przekoju ostatnią z czterech premii górskich na 10 km przed metą. To tam zaatakowała czwórka zawodników. Na podium nie zmieścił się tylko Szwed Fredrik Kessiakoff (Fuji-Servetto), który nie wyrobił się na jednym zakręcie. Taaramae do końca ścigał Kreuzigera. Trzeci był Rosjanin Władimir Karpiec (Katiusza).

To pierwsze podium 23-letniego Kreuzigera, wielkiej nadziei Czechów i Liquigas, w tym sezonie. Zajął czwarte miejsce w sprincie na finiszu drugiego etapu i był piąty w prologu.

Czołowa trójka górskiego etapu obsadza też podium klasyfikacji generalnej. Kreuziger ma 18 s przewagi nad Karpiecem i 25 nad Taaramae.

Dotychczasowy, dwukrotny już lider, Frantisek Rabon (Columbia-Highroad), odpadł od peletonu na podjeździe na drugą premię górską.

Szmyd, drugi z kolarzy Liquigas, awansował na 17. lokatę. Traci do swojego lidera 1,38 min.

Zakończenie trzeciego w sezonie etapowego wyścigu cyklu ProTour w niedzielę. Na trasie z Aubonne, przed Nyon, brzegiem Jeziora Genewskiego do samej Genewy dwie premie górskie, w tym jedna pierwszej kategorii.