Rafał Majka drugi na 2. etapie Tour of California 2018! Egan Bernal zwycięzcą

Rafał Majka zajął drugie miejsce na drugim etapie zaliczanego do cyklu UCI World Tour wyścigu Amgen Tour of California 2018.

Piotr Ziemka
Rafał Majka Materiały prasowe / Fot. Bora Hansgrohe / Na zdjęciu: Rafał Majka
Najlepszy na finałowym podjeździe Gibraltar Road (12 kilometrów długości, 8 procent średniego nachylenia, maksymalnie 14 proc.) okazał się Egan Bernal. 21 sekund po Kolumbijczyku z zespołu Sky minął metę Rafał Majka. Trzecią pozycję zajął Adam Yates. Brat bliźniak aktualnego lidera Giro d'Italia - Simona - stracił do zwycięzcy 25 sekund.

Po pokonaniu połowy ostatniego podjazdu, na czele znajdował się pomocnik Bernala - Tao Geoghegan Hart, a jako drugi przez kilka minut jechał Majka.

Bernal zaatakował i objął samotne prowadzenie, gdy do finiszu etapu pozostawały dwa kilometry. Najbliżej Kolumbijczyka początkowo był Antwan Toelhoek, ale na ostatnim kilometrze Holendra wyprzedzili Majka oraz Yates.

35. lokatę zajął Paweł Poljański, 98. Łukasz Wiśniowski, a 100. Maciej Bodnar. Sklasyfikowano 117 kolarzy.

W pierwszej ucieczce dnia jechało trzech zawodników: Australijczyk Jonathan Clark (United Healthcare), Kubańczyk Ruben Companioni (Holowesko-Citadel) oraz Kanadyjczyk Adam de Vos (Rally). Companioni wygrał wszystkie cztery górskie premie trzeciej kategorii. Z kolei na obu lotnych finiszach triumfował de Vos. Peleton doścignął uciekinierów, kiedy do mety było 16 kilometrów.

Wyścig dookoła Kalifornii 2018 jest złożony z siedmiu etapów. Ostatni odcinek zostanie rozegrany w sobotę.

W 2017 roku Majka wygrał drugi etap wyścigu Tour of California. W klasyfikacji końcowej zajął wtedy drugie miejsce.