Alan Banaszek drugi na 4. etapie Tour of Norway. Dylan Groenewegen zwycięzcą

Alan Banaszek (CCC Sprandi Polkowice) zajął drugie miejsce na czwartym etapie wyścigu dookoła Norwegii. Przed Polakiem minął metę jedynie Dylan Groenewegen.

Piotr Ziemka
Alan Banaszek (w środku) Agencja Gazeta / Kamila Pitucha / Alan Banaszek (w środku)
20-letni Alan Banaszek rozpoczął Tour of Norway od ósmego miejsca na środowym odcinku. W sobotę mistrz Europy seniorów w wyścigu punktowym w kolarstwie torowym był drugi. Tuż obok niego finiszowali sprinterzy z drużyn najwyższej dywizji World Tour. Wygrał zawodnik z ekipy LottoNL Jumbo, a trzecie miejsce zajął kolarz zespołu Sky.

Czwarty etap był najdłuższym w tegorocznej edycji wyścigu dookoła Norwegii. Kolarze mieli do pokonania 218 kilometrów na trasie Kongsvinger - Brumunddal. W ucieczce jechał między innymi mistrz Polski Adrian Kurek (CCC Sprandi Polkowice). Peleton doścignął prowadzącą grupę pięciu zawodników, kiedy do końca pozostawało 18 kilometrów i o zwycięstwo po ponad pięciu godzinach jazdy rywalizowali sprinterzy.

Najlepszy okazał się Dylan Groenewegen. Kolarz z zespołu LottoNL Jumbo odniósł trzecie zwycięstwo etapowe w wyścigu Tour of Norway 2018. Triumfował też na pierwszym oraz trzecim odcinku. Holender powiększył przewagę nad rywalami w klasyfikacji generalnej.

Jako trzeci rywalizację ukończył reprezentant gospodarzy, mistrz świata orlików z 2016 roku Kristoffer Halvorsen (Team Sky). Czołową dziesiątkę zamknął inny z Norwegów Edvald Boasson Hagen (Dimension Data), który zwyciężył w czwartek.

Czas 5 godzin, 4 minuty i 22 sekundy uzyskało 38 czołowych zawodników. W tym gronie poza Banaszkiem był jeszcze jeden kolarz z zespołu CCC Sprandi Polkowice - Niemiec Jonas Koch (37. lokata). Kurek ostatecznie był osiemdziesiąty ze stratą dwunastu sekund do peletonu. Tuż przed nim został sklasyfikowany Paweł Bernas. W niedzielę odbędzie się ostatni etap.

Czy Dylan Groenewegen wygra etap wyścigu Tour de France w 2018 roku?