Tour de France 2018: sukces debiutanta. Fernando Gaviria wygrał 1. etap, Rafał Majka 10.

W Noirmoutier-en-I'lle rozpoczęto 105. edycję wyścigu Tour de France. Jako pierwszy metę w Fontenay-le-Comte minął Fernando Gaviria. Wysokie, dziesiąte miejsce na płaskim odcinku zajął Rafał Majka.

Piotr Ziemka
Fernando Gaviria (z prawej) PAP/EPA / SEBASTIEN NOGIER / Na zdjęciu: Fernando Gaviria (z prawej)
Straty z powodu kraks w końcówce sobotniego etapu ponieśli między innymi: Arnaud Demare, Tomasz Marczyński, Egan Bernal, Christopher Froome i Richie Porte, a cztery kilometry przed metą defekt miał Nairo Quintana.

Zwycięski debiut w Tour de France zaliczył Fernando Gaviria. Mistrz świata z lat 2015 i 2016 w torowym wieloboju, wygrał w 2017 roku cztery etapy Giro d'Italia - był to dla niego pierwszy wielki, trzytygodniowy tour. W sezonie 2018 Kolumbijczyk świetną formę pokazał już podczas majowego wyścigu Tour of California, gdzie triumfował na trzech odcinkach.

Drugi był Peter Sagan. Trzecie miejsce zajął Marcel Kittel. Poza sprinterami w najlepszej dziesiątce znaleźli się Jakob Fuglsang i Rafał Majka  Czas 4:23:52 uzyskało 63 czołowych zawodników. W tym gronie zabrakło takich kolarzy jak: Porte (83. miejsce), Adam Yates (84.) czy też Froome (91.), którzy stracili 51 sekund do peletonu. Quintana już po pierwszym dniu traci do czołówki 75 sekund.

Pierwszy etap miał 201 kilometrów długości. W ucieczce znalazło się trzech reprezentantów gospodarzy, Francuzów: Jerome Cousin (Direct Energie), Kevin Ledanois (Fortuneo Samsic) i Yoann Offredo (Wanty Groupe Gobert) - wszyscy z zespołów uczestniczących w wyścigu, dzięki "dzikim kartom".

Lotną premię umiejscowioną na 119. kilometrze wygrał Cousin. Drugi był Ledanois, a trzeci - Offredo. Z peletonu, który tracił do czołowej trójki dwie minuty i 10 sekund, najszybciej już wtedy finiszował Gaviria. Kolejne pozycje zajęli: Andre Greipel, Demare, Maciej Bodnar, Mark Cavendish, Sagan i Alexander Kristoff.

Białą koszulkę w czerwone grochy dla lidera klasyfikacji górskiej, dzięki wygraniu premii czwartej kategorii (173. kilometr trasy), zdobył Ledanois. Zawodnik ekipy Fortuneo jako pierwszy z prowadzącej trójki został doścignięty przez peleton. Dwóch pozostałych Francuzów minięto, kiedy do mety pozostawało 10 kilometrów, tuż po pierwszej z kraks.

164. Tomasz Marczyński Polska Lotto Soudal +3:12

Czy Fernando Gaviria wygra jeszcze co najmniej jeden etap wyścigu Tour de France w 2018 roku?