Vuelta a Espana 2018: Elia Viviani zwycięzcą 10. etapu, Peter Sagan drugi

Elia Viviani wygrał dziesiąty etap 73. edycji wyścigu Vuelta a Espana. Ten sam czas co zwycięzca uzyskali Michał Kwiatkowski i Rafał Majka. Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Simon Yates.

Piotr Ziemka
Elia Viviani PAP/EPA / DANIEL DAL ZENNARO / Na zdjęciu: Elia Viviani
Po dniu przerwy uczestnicy wyścigu Vuelta a Espana przejechali 177 kilometrów. Start dziesiątego etapu odbył się w Salamance. W ucieczce jechali Hiszpan Jesus Ezquerra (Burgos BH) oraz Portugalczyk Tiago Machado (Katiusza-Alpecin).

Lotną premię umiejscowioną na 135. kilometrze wygrał Ezquerra. Uciekinierów doścignięto na podjeździe trzeciej kategorii (Alto de Fermoselle, 4,9 km długości, średnie nachylenie 5,3 procent), kiedy do mety pozostawało 30 km. Zwycięzcą premii został Alejandro Valverde. Punkty do klasyfikacji górskiej zdobyli też Pieter Serry (Quick-Step Floors) oraz Nairo Quintana (Movistar).

Przez kilkanaście minut na czele samotnie znajdował się Hiszpan Diego Rubio (Burgos BH), ale jego też złapano. Defekty mieli Simon Yates i Quintana. Lider wyścigu oraz trzeci zawodnik klasyfikacji generalnej zdołali wrócić do grupy zasadniczej.

O zwycięstwo etapowe rywalizowali sprinterzy. Wygrał Elia Viviani. Mistrz Włoch triumfował również na trzecim etapie tego wyścigu. Jako drugi metę w Fermoselle Bermillo de Sayago minął Peter Sagan. Trzeci był Giacomo Nizzolo. Na 47. pozycji został sklasyfikowany Michał Kwiatkowski. Czas 4:08:08 uzyskało 117 zawodników. Rafał Majka zajął 114. lokatę.

Z powodu upadku z wyścigu wycofał się Simone Petilli (UAE Team Emirates).

23. Rafał Majka Polska Bora-Hansgrohe +5:44

W środę odbędzie się najdłuższy etap 73. edycji wyścigu Vuelta a Espana. Kolarze przejadą 207,8 km. ZOBACZ WIDEO Nawałka kłamie w raporcie? Kamil Glik zabrał głos ws. napięć w kadrze podczas mundialu

Czy Polak (Michał Kwiatkowski lub Rafał Majka) wygra etap wyścigu Vuelta a Espana w 2018 roku?