Dookoła Belgii: Gwiazda przełaju liderem po górskim etapie

Belg Bert De Waele (Landbouwkrediet-Colnago) był na finiszu szybszy od rodaka Grega Van Avermaeta (Silence-Lotto) i Holendra Larsa Booma (Rabobank), wygrywając w sobotę górski etap wyścigu Dookoła Belgii.

Krzysztof Straszak

Nowym liderem touru został Boom, ubiegłoroczny mistrz świata w przełajach. 23-letni zawodnik ma szansę na swój największy etapowy sukces w karierze, jeżeli podczas niedzielnej czasówki utrzyma przewagę nad sześcioma najbliższymi rywalami, z których tylko sekundę tracą do niego Van Avermaet i De Waele.

Jazda na czas to szosowa specjalność Booma, w której przed dwoma laty w Stuttgarcie zdobył młodzieżowe mistrzostwo świata.

W wyścigu Dookoła Belgii po trzech dniach dla sprinterów przyszedł czas na Ardeny i ustalenie nazwisk faworytów do końcowego triumfu. Z ośmiu najwytrwalszych w sobotę śmiałków tylko Belg Niels Albert (BKCP-Powerplus), kolejna gwiazda kolarstwa przełajowego, nie liczy się już w rywalizacji.

Zwycięzca, De Waele, przejechał linię mety tuż przed rozpędzoną grupką pościgową. 33-letni Belg przed dwoma laty wygrał GP Walonii, ale etap w wyścigu Dookoła Belgii jest największym sukcesem w jego karierze.