Santos Tour Down Under: 1. etap dla Vivianiego. Mareczko z CCC Team w ścisłej czołówce

Bardzo udany początek rywalizacji w World Tourze dla CCC Team. Sprinter zespołu z polską licencją Jakub Mareczko zajął 3. miejsce na 1. etapie Santos Tour Down Under. Wygrał i został liderem australijskiego wyścigu Elia Viviani.

Szymon Łożyński
Elia Viviani cieszy się z triumfu na 1 etapie Santos Tour Down Under 2019 PAP/EPA / KELLY BARNES / Na zdjęciu: Elia Viviani cieszy się z triumfu na 1. etapie Santos Tour Down Under 2019
Pierwszy etap miał liczyć 132,4 km. Został jednak nieco skrócony. Organizatorzy zrezygnowali z finałowej pętli, ze względu na silny wiatr w Australii. Taką decyzję argumentowali faktem, że peleton mógłby się podzielić na ostatnich kilometrach.

Łącznie kolarze pokonali zatem 129 km. Wiatr nie przeszkodził i doszło do sprinterskiego finiszu z dużej grupy. Najwięcej sił na ostatnich metrach zachował świetny sprinter Elia Viviani. Włoch z Deceuninck-Quick Step  jako pierwszy minął linię mety i został liderem wyścigu.

Znakomicie spisał się także Jakub Mareczko z CCC Team. Włoch urodzony w Polsce miał być liderem swojego zespołu na sprinterskich etapach i na razie wywiązuje się ze swojego zadania bardzo dobrze. We wtorek Mareczko finiszował trzeci. Minimalnie szybsi od niego byli tylko Viviani i Niemiec Max Walscheid (Sunweb).

Oprócz Mareczki z CCC Team aktywny na pierwszym etapie był mistrz Nowej Zelandii Patrick Bevin. 27-latek finiszował 24., ale dzięki bonifikatom na premiach sprinterskich zajmuje w klasyfikacji generalnej wyścigu 3. miejsce (5 sekund za Vivianim). Mareczko jest piąty i do swojego rodaka traci 6 sekund.