Tour of California 2019: drugi etap dla Duńczyka Asgreena. Nowy lider wyścigu

Pierwsze poważne podjazdy i zmiana lidera wyścigu. Na drugim etapie kolarskiego Tour of California nie brakowało emocji. Rywalizacja kończyła się nieco ponad kilometrowym podjazdem. Wygrał Duńczyk Asgreen, a liderem wyścigu został Van Garderen.

Szymon Łożyński
Kasper Asgreen Newspix / Luc Claessen/Belga via ZUMA Press / Na zdjęciu: Kasper Asgreen
Na pierwszym etapie Tour of California najlepiej zaprezentował się Peter Sagan. Słowak, największa gwiazda amerykańskiego wyścigu, zdecydowanie wygrał sprinterski finisz i został liderem wyścigu. Prowadzenia w zawodach długo jednak nie utrzymał.

Wszystko dlatego, że poniedziałkowy etap, liczący prawie 200 kilometrów, był górski i kończył się dość stromym podjazdem (średnio 7,5 procent). Dlatego do głosu doszli kolarze dobrze radzący sobie w górach.

Najszybciej finałową wspinaczkę pokonał Duńczyk Kasper Asgreen z Decuninck-Quick Step. 22-latek okazał się minimalnie lepszy od Tejaya van Garderena. Amerykanin z grupy Education First również miał jednak powody do zadowolenia, bowiem został nowym liderem wyścigu w swojej ojczyźnie.

Z kolei Peter Sagan dojechał na metę etapu z ponad 18. minutową stratą do zwycięzcy i spadł na 67. miejsce w klasyfikacji generalnej. Z kolarzy CCC Team najlepiej na poniedziałkowym etapie wypadł 29. Riccardo Zoidl. Paweł Bernas i Szymon Sajnok dojechali w ostatnich grupach.