Giro d'Italia 2019: Rafał Majka szósty na 13. etapie, triumf Ilnura Zakarina

Ilnur Zakarin wygrał trzynasty etap 102. edycji kolarskiego wyścigu Giro d'Italia. Szóste miejsce zajął Rafał Majka. Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Jan Polanc.

Piotr Ziemka
Ilnur Zakarin Newspix / EXPA / Na zdjęciu: Ilnur Zakarin
Trzynasty etap liczył 196 kilometrów. Na trasie z Pinerolo do Ceresole Reale umiejscowiono trzy górskie premie, w tym dwie pierwszej kategorii. W ucieczce początkowo jechało 28 kolarzy. W tym gronie znalazł się Bauke Mollema - szósty w klasyfikacji generalnej po dwunastym odcinku. Holendrowi pomagało trzech kolegów z ekipy Trek-Segafredo. Na czele peletonu ścigającego uciekinierów jechali kolarze zespołów Jumbo-Visma i Astana.

Na koniec trzynastego etapu uczestnicy 102. wyścigu Giro d'Italia mieli do pokonania podjazd pierwszej kategorii - ostatnie sześć kilometrów to średnie nachylenie wynoszące 9 procent (maksymalnie 13 proc.). Najszybciej na szczycie finałowego podjazdu zameldował się Ilnur Zakarin. Dla triumfatora Tour de Romandie 2015 to drugi etapowy sukces w Giro d'Italia. Zwyciężył też w 99. edycji tego wyścigu. Rosjanin z Katiuszy ma też na koncie triumfy w Paryż-Nicea oraz Tour de France z 2016 roku.

Jako drugi minął metę inny kolarz z 28-osobowej ucieczki - Mikel Nieve. Szóstą lokatę zajął Rafał Majka. 50 sekund po brązowym medaliście igrzysk olimpijskich z Rio de Janeiro finiszowali Vincenzo Nibali i Primoz Roglic, którzy podczas finałowej wspinaczki długo jechali razem z Polakiem. Kolarz grupy Bora-Hansgrohe oraz Richard Carapaz odskoczyli od Włocha i Słoweńca 4 km przed końcem.

Na piętnastej pozycji został sklasyfikowany Jan Polanc. Słoweniec pozostał liderem klasyfikacji generalnej. Drugi nadal jest Roglic, piąty Nibali, a siódmy Majka. Z dwunastego miejsca na trzecie awansował Zakarin, z szóstego na czwarte Mollema, a z ósmego na szóste Carapaz. Natomiast z 21. pozycji na ósmą przesunął się Mikel Landa. Z trzeciego miejsca na dwudzieste spadł Valerio Conti, a z czwartego na 25. - Eros Capecchi.

144. Kamil Gradek Polska CCC +2:14:14

Czy Jan Polanc będzie liderem klasyfikacji generalnej po sobotnim, czternastym etapie?