KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Tragedia na Grand Prix MTB w Jakubowie. Nowe informacje ws. śmierci kolarza

W poniedziałek zmarł 36-letni kolarz, który dzień wcześniej zasłabł podczas etapu Grand Prix Kaczmarek Electric MTB 2019 w Jakubowie. Podczas całej imprezy medycy udzielili pomocy trzem osobom - dowiadujemy się od współorganizatora zawodów.

Igor Kubiak
Igor Kubiak
Moment startu elity VI etapu Kaczmarek Electric MTB w Jakubowie Facebook / KaczmarekElectricMTB / Moment startu elity VI etapu Kaczmarek Electric MTB w Jakubowie
- Zawodnik zasłabł na trasie. Została mu udzielona pierwsza pomoc przez firmę medyczną, która zabezpieczała wyścig. Został odwieziony do szpitala. Następnego dnia zmarł - poinformowała nas prezes współorganizatora imprezy Stowarzyszenia Bike & Run Promotion, Joanna Balawajder.

Do zasłabnięcia doszło blisko mety. Niestety 36-latka nie udało się uratować. Do szpitala trafił jeszcze jeden uczestnik imprezy, który "czuje się już bardzo dobrze", a medycy udzielili pomocy łącznie trzem osobom. - Dwie zasłabły na trasie, jedna w miasteczku - dowiadujemy się od współorganizatora.

Wyścig odbywał się w ekstremalnych warunkach pogodowych, przy temperaturze ok. 40 stopni Celsjusza. - Zabezpieczyliśmy się na taką temperaturę. Zwiększyliśmy ilość wody trzykrotnie niż zazwyczaj. Dodatkowo wzięliśmy lekarza i jeden zespół ratowniczy więcej - informuje Balawajder.

ZOBACZ WIDEO Życie z bólem. Joanna Jóźwik: Pomyślałam, że jak przestanie, to będę niezniszczalna

- Każdy zawodnik podpisuje oświadczenie, że startuje na własną odpowiedzialność. Zgłaszając się do wyścigu oświadcza, że jego stan zdrowia pozwala na taką rywalizację. Dużo zawodników zeszło z trasy w tym dniu, bo stwierdziło, że nie da rady dalej jechać - dodaje prezes Stowarzyszenia.

W regulaminie Grand Prix Kaczmarek Electric MTB 2019 widnieje dokładnie taki zapis:
"5.5. Każdy uczestnik startuje na własną odpowiedzialność (w przypadku zawodników niepełnoletnich na wyłączną odpowiedzialność rodziców lub opiekunów prawnych). 5.6. Dopuszcza się do uczestnictwa w zawodach wyłącznie osoby posiadające dobry stan zdrowia, nie posiadające przeciwwskazań medycznych do uczestnictwa w zawodach. Ten fakt uczestnik lub w przypadku osób nieletnich, jego rodzic lub opiekun prawny, potwierdza w momencie dokonania zgłoszenia udziału w zawodach".

W mediach społecznościowych uczestnicy wyścigu informują o rzeczywiście wielkim upale. "Bez wątpienia wszyscy będą pamiętali niemiłosierny skwar lejący się z nieba. Czegoś takiego jeszcze nie doświadczyliśmy" - czytamy na profilu na Facebooku amatorskiego zespołu kolarskiego Team Berotu. Jeden z zawodników grupy "po wyścigu stwierdził, że tak wycieńczony jeszcze nie był".

W weekend do tragedii doszło również podczas innego wyścigu kolarskiego - Cisowianka Mazovia MTB Marathon w Brodnicy. Na trasie zasłabł 61-letni zawodnik, który został przewieziony do szpitala i tam zmarł.

Czytaj teżBędzie zbiórka pieniędzy na dalsze leczenie Karola Domagalskiego

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (5)
 • Maciej Foerster Zgłoś komentarz
  A co byś chciał? Odwołania wyścigu czy przy każdym zawodniku zraszarki z wodą? Piknij się w głowę. Większa ilość wody to podstawa przy takiej pogodzie i tak było. Zorganizuj sam
  Czytaj całość
  wyścig a zobaczysz ile trzeba zrobić aby wszystko się odbyło a zobaczysz ile to pracy i wysiłku potrzeba ze strony organizatora.
  • zens Zgłoś komentarz
   Zabezpieczyli się w razie upałów - zamiast 1 litra wody wzięli 3 litry i dodatkowy zespół ratowników . Przez takie umysły ludzie umierają .
   • Kri100 Zgłoś komentarz
    To już kolejna śmierć ostatnio na trasie wyścigu kolarskiego. Wcześniej umarł kolarz w Opocznie (15 czerwca) i w Brodnicy (30 czerwca) - znany amator przełajów i mechanik rowerowy.
    Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
    ×