GiroBio: Sarmiento rzutem na taśmę

Kolumbijczyk Cayetano Sarmiento jeżdżący w barwach reprezentacji narodowej wygrał w niedzielę w Gaiole in Chianti GiroBio, eksperymentalny wyścig Dookoła Włoch dla amatorów. Wszyscy zawodnicy, praktycznie odcięci od świata, byli przez półtora tygodnia poddawani szczegółowym badaniom medycznym.

Krzysztof Straszak

22-letni Sarmiento zwyciężył mimo upadku na trudnym ostatnim etapie, który prowadził przez osiem odcinków "białych szos", znanych z wiosennego wyścigu Eroica niewylanych asfaltem wiejskich dróg w Toskanii.

Ledwie o trzy sekundy przegrał rywalizację ostatni lider, reprezentant gospodarzy Matteo Caddeo. Przed etapem ze startem w Cavriglii Sarmiento tracił do niego 44 s, a w niedzielę zyskał na mecie przewagę... 47 s. Caddeo był zawiedziony, ale przyznał, że przekonał się o swoim celu, czyli podpisaniu zawodowej kontraktu, nawet, jeśli miałby być tylko gregario.

Trzeci w klasyfikacji generalnej Brytyjczyk Peter Kennaugh to partner Marka Cavendisha w wyścigu amerykańskim torowych mistrzostw świata w Pruszkowie z marca tego roku.

Dwóch Polaków ukończyło GiroBio, zwany też "Baby Giro": Łukasz Owsian uplasował się na dwudziestej pozycji, a ósmy na ostatnim etapie Maciej Paterski był 22. W niedzielę do mety nie dojechał Radosław Kwiatkowski.