MP na szosie: Matusiak i Marycz znów najlepsi na czas

Bogumiła Matusiak wśród kobiet i Jarosław Marycz wśród młodzieżowców obronili w środę w Borku Wielkopolskim tytuły mistrzów Polski w jeździe indywidualnej na czas.

Na 20-kilometrowej trasie Borek Wlkp. - Jeżewo - Jawory - Wyciłowo - Koszkowo - Borek Wlkp. 38-letnia Matusiak uzyskała rezultat ledwie o mniej niż pół sekundy lepszy od Pauliny Brzeźnej (Red Sun), mistrzyni kraju w wyścigu ze startu wspólnego.

Ta ostatnia, 27-latka, która jako jedyna startowała w tym sezonie w zawodach szosowego Pucharu Świata, reprezentowała biało-czerwone barwy również na igrzyskach olimpijskich w Pekinie, gdzie zajęła ósmą pozycję.

Matusiak, zawodniczka klubu Tramwajarz Łódź, triumfatorka etapowa żeńskiego Tour de France, zdobyła 24. tytuł mistrzyni Polski. Podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata w Varese zajęła 38. miejsce, ale tłumaczyła wtedy, że była to jedna z jej najlepszych czasówek, co daje pogląd o różnicy polskich kolarek do czołówki.

Tymczasem w rywalizacji młodzieżowców drugie z rzędu złoto wywalczył 22-letni Marycz. Wychowanek Spółdzielcy Koszalin w poprzednim sezonie był stażystą grupy Tinkoff, która przeistoczyła się w mającą dziś licencję ProTour Katiuszę.

Reprezentujący barwy włoskiej grupy G.S.C. Viris Vigerano, ale w Polsce Kross Ziemię Darłowską zawodnik uzyskał czas o 15 s lepszy od Adriana Kurka (ALKS Stal Grudziądz), reprezentanta Polski w torowych mistrzostwach świata w Pruszkowie, a o 32 s od Kornela Sójki (KTK Kalisz).

Złoto w rywalizacji orliczek (do 23 lat) wywalczyła trzecia na podium seniorek Katarzyna Pawłowska (UKS Jedynka Kórnik).

W czwartek w programie mistrzostw Polski w Wielkopolsce przewidziano jazdę indywidualną na czas mężczyzn. Kobiety i młodzieżowcy powalczą o biało-czerwoną koszulkę czempiona w wyścigu ze startu wspólnego w sobotę.