Cancellara wie, że żegna się z żółtą koszulką - przed 7. etapem Tour de France

Armstrong, Contador, Leipheimer, a może Klöden? Astana ma czterech ludzi w pierwszej piątce klasyfikacji generalnej, a lider Fabian Cancellara pogodził się już z myślą, że na Arcalis w Andorze (224 km, najdłuższy etap wyścigu) z dużym prawdopodobieństwem straci w piątek żółtą koszulkę.

W tym artykule dowiesz się o:

Lance Armstrong ma stratę 0,22 s do Cancellary i wielką ochotę na żółtą koszulkę, którą tak dobrze poznał przez siedem lat zwycięskich startów w Tourze. Tylko w 2000 i 2005 roku nie wygrał górskiego etapu, triumfując w: Sestrières (1999), dwukrotnie Alpe d'Huez (2001, 4), La Mongie (2002), Luz Ardiden (2003). W 2000 roku był drugi za Javierem Otxoą na Hautacam, a w 2005 roku w Courchevel przegrał finisz z Alejandrem Valverde. Ostatnim jego wygranym etapem jest jazda na czas w Saint Etienne.

Trzykrotnie Teksańczyk triumfował na pierwszym etapie z podjazdem na metę: w Sestrières (1999), Alpe d'Huez (2001) i La Mongie (2002). W piątek w Andorze nie musi wygrać, a jedynie przyjechać na metę w grupie Contadora. Dyplomatycznie. Mało kto w to jednak wierzy.

Contador, który w czwartek dotarł do hotelu jako jeden z ostatnich, powiedział, że Arcalis jest dla czystych wspinaczy. - Podejdę do tego etapu ze spokojem. [W czwartek] był ślisko i nie warto było ryzykować. Wszystko poszło jednak dobrze i dlatego mogę się zrelaksować przed starciem z Arcalis - wyjaśnia.

Podjazd na Arcalis (10.6 km ze śr. nachyleniem 7 proc. i maks. 8.7 proc.) jest już Contadorowi znany. Wspinał się tam w deszczu wiosną. Można być pewnym, że ciekawie sprawy rozegrają się na ostatnich pięciu kilometrach, gdzie zawodników czeka chociażby przejazd przez tunel. Meta położona jest na wysokości 2 280 m n.p.m.

- Przez cały sezon myślę o Tour de France. Robię wszystko, by przyjechać tutaj w najlepszej formie. Tour jest wymagającym wyścigiem, gdzie musisz podjąć wysiłek. Moja pozycja w klasyfikacji generalnej jest zgodna z oczekiwaniami. Pierwszy górski etap wskaże pewne rzeczy, ale nie będzie decydujący - mówił Contador po pytaniu o swobodę ataku w piątek.

O różnicach w klasyfikacji generalnej, również do Armstronga, do którego traci 19 s, powiedział, że są nieznaczne. - To jasne, że ten etap w najbardziej widoczny sposób pokaże, że jesteśmy dobrym zespołem. W górach jednak wszystko dzieje się bardzo szybko. Po pierwsze my nie będziemy tam, by nadzorować cokolwiek, ale by jechać tak kolektywnie jak to tylko możliwe. Oczekuje się, że zaatakujemy naszych rywali, ale również kolarze tacy jak Evans i Sastre chcą się zaprezentować, bo ponieśli już do nas straty. To oni zrobią ten etap, z pewnością - zapowiedział Hiszpan.

- Nasza taktyka jest oczywista dla wszystkich - mówi Johan Bruyneel, manager Astany. - Jesteśmy w sytuacji lepiej niż komfortowej. Mając czterech ludzi na wysokich pozycjach w klasyfikacji generalnej, możemy czekać co zrobią rywale. To oni muszą atakować, wziąć inicjatywę. My zachowamy się zgodnie z ich strategią. To proste, dlatego tak bardzo chcieliśmy być mocni na pierwszych czterech etapach - wyjaśnia Belg.

Konfliktu interesów w Astanie nie ma. - Nie jest sekretem, że chcę wygrać Tour. Armstrong i ja chcemy wygrać Tour, ale problemem jest to, że nie możemy tego zrobić obaj. Nie mam obsesji, by wypracować przewagę nad Armstrongiem. Ważną rzeczą jest, by uważać na naszych rywali - przyznał madrytczyk.

- Wiem, że Alberto chce zaznaczyć swój ślad na tym wzniesieniu - mówi Armstrong o swoim partnerze z zespołu i o szczycie Arcalis. - Nie musiałem się z nim spotykać, żeby zdać sobie z tego sprawę. Wiem, że jest gotowy. Jeżeli odjedzie i nikt za nim nie podąży, zostanę z innymi liderami - zapowiada Teksańczyk.

Armstrong powiedział w czwartek, że będzie to z pewnością wielki dzień. - Myślę, że Carlos [Sastre] i inni zaatakują. Trzeba będzie uważać na braci Schleck i Evansa.

Sastre żółtą koszulkę załatwił sobie przed rokiem atakiem na Alpe d'Huez. W maju wygrał górskie etapy Giro d'Italia na Monte Petrano i Wezuwiuszu. Na Blockhaus nie utrzymał tempa nadanego przez Sylwestra Szmyda i m.in. przez to przegrał wyścig.

W 1997 roku na Arcalis wygrał Jan Ullrich. Na pierwszym z wymagających podjazdów tegorocznego Touru, od razu na metę, zaprezentują się klasyczni wspinacze, liderzy wielkich ekip. To pierwszy pierwszy z etapów budujących realną klasyfikację generalną. Ze stratą prowadzenia pogodził się już Cancellara.

- W tym tygodniu muszę się już pożegnać z tą piękną żółtą koszulką - nie ma złudzeń Szwajcar. - Oczywiście będę jej bronił, ale nie wiem jak daleko będę w stanie podążać. Mój zespół pracował dla mnie przez miesiąc, więc czas, żebym ja pracował dla nich. Muszę im się odpłacić - powiedział o ekipie Saxo Bank, która ajutowała mu również w jego jeździe po zwycięstwo w wyścigu Dookoła Szwajcarii w czerwcu.

Po raz pierwszy na trasę Touru wyjedzie w białej koszulce w czerwone grochy Stéphane Auge (Cofidis), który dzięki udziałowi w ucieczce został w czwartek liderem klasyfikacji górskiej. On też lideruje klasyfikacji kolarzy, którzy najdłużej znajdowali się w odjazdach, a to skutek jego dwóch już ataków.

W białej koszulce najlepszego zawodnika do lat 25 po raz kolejny zaprezentuje się siódmy w klasyfikacji generalnej Niemiec Tony Martin (Columbia), który może spróbować swoich sił na Arcalis. Zielony trykot znajdzie się na plecach kolejnego kolarza Columbii, Marka Cavendisha. Najlepszą ekipą wyścigu jest Astana.

Peleton wyruszy w piątek o godz. 10.50 z placu Królowej Marii Krystyny w Barcelonie, najbardziej na południe wysuniętym miastem etapowym w historii Tour de France. Na trasie (224 km) przed decydującym podjazdem jeszcze cztery premie górskie, w tym jedna pierwszej kategorii (Serra Seca, po 127 km). Przyjazd pierwszych zawodników planowany jest na godz. 17.13.

96. edycja Tour de France

7. etap: Barcelona - Arcalis, 224 km

piątek, 10 lipca 2009

lista startowa (177):

Cervélo

1 Carlos Sastre (Hiszpania), 2 Iñigo Cuesta (Hiszpania), 3 José Angel Gomez (Hiszpania), 4 Wołodymir Gustow (Ukraina), 5 Heinrich Haussler (Niemcy), 6 Thor Hushovd (Norwegia), 7 Andreas Klier (Niemcy), 8 Brett Lancaster (Australia), 9 Hayden Roulston (Nowa Zelandia)

Silence-Lotto

11 Cadel Evans (Australia), 12 Mickael Delage (Francja), 13 Sebastian Lang (Niemcy), 14 Matthew Lloyd (Australia), 15 Staf Scheirlinckx (Belgia), 16 Greg Van Avermaet (Belgia), 17 Jurgen Van Den Broeck (Belgia), 18 Johan Van Summeren (Belgia), 19 Charles Wegelius (Wielka Brytania)

Astana

21 Alberto Contador (Hiszpania), 22 Lance Armstrong (USA), 23 Andreas Klöden (Niemcy), 24 Levi Leipheimer (USA), 25 Dmitrij Murawiew (Kazachstan), 26 Sergio Miguel Paulinho (Portugalia), 27 Jarosław Popowycz (Ukraina), 28 Grégory Rast (Szwajcaria), 29 Haimar Zubeldia (Hiszpania)

Saxo Bank

31 Andy Schleck (Luksemburg), 32 Kurt-Asle Arvesen (Norwegia), 33 Fabian Cancellara (Szwajcaria), 34 Gustav Erik Larsson (Szwecja), 35 Stuart O'Grady (Australia), 36 Fränk Schleck (Luksemburg), 37 Chris Anker Sørensen (Dania), 38 Nicki Sörensen (Dania), 39 Jens Voigt (Niemcy)

Rabobank

41 Denis Mienszow (Rosja), 42 Stef Clement (Holandia), 43 Juan Antonio Flecha (Hiszpania), 44 Oscar Freire (Hiszpania), 45 Juan Manuel Garate (Hiszpania), 47 Grischa Niermann (Niemcy), 48 Joost Posthuma (Holandia), 49 Laurens ten Dam (Holandia)

Garmin-Slipstream

51 Christian Vande Velde (USA), 52 Julian Dean (Nowa Zelandia), 53 Tyler Farrar (USA), 54 Ryder Hesjedal (Kanada), 55 Martijn Maaskant (Holandia), 56 David Millar (Wielka Brytania), 57 Danny Pate (USA), 58 Bradley Wiggins (Wielka Brytania), 59 David Zabriskie (USA)

Euskaltel-Euskadi

61 Mikel Astarloza (Hiszpania), 62 Igor Anton Hernandez (Hiszpania), 63 Koldo Fernandez (Hiszpania), 64 Egoi Martinez (Hiszpania), 65 Juan Jose Oroz (Hiszpania), 66 Alan Perez (Hiszpania), 67 Ruben Perez Moreno (Hiszpania), 68 Amets Txurruka (Hiszpania), 69 Gorka Verdugo (Hiszpania)

Columbia-High Road

71 Mark Cavendish (Wielka Brytania), 72 Bernhard Eisel (Austria), 73 Bert Grabsch (Niemcy), 74 George Hincapie (USA), 75 Kim Kirchen (Luksemburg), 76 Tony Martin (Niemcy), 77 Maxime Monfort (Belgia), 78 Mark Renshaw (Australia), 79 Michael Rogers (Australia)

AG2R La Mondiale

81 Władimir Jefimkin (Rosja), 82 José Luis Arrieta (Hiszpania), 83 Cyril Dessel (Francja), 84 Hubert Dupont (Francja), 85 Stéphane Goubert (Francja), 86 Lloyd Mondory (Francja), 87 Rinaldo Nocentini (Włochy), 88 Christophe Riblon (Francja), 89 Nicholas Roche (Irlandia)

Liquigas

91 Franco Pellizotti (Włochy), 92 Daniele Bennati (Włochy), 93 Roman Kreuziger (Czechy), 94 Aleksandr Kusczyński (Białoruś), 95 Vincenzo Nibali (Włochy), 96 Fabio Sabatini (Włochy), 97 Brian Vandborg (Dania), 98 Alessandro Vanotti (Włochy), 99 Frederik Willems (Belgia)

Française des Jeux

101 Sandy Casar (Francja), 102 Jérôme Coppel (Francja), 103 Anthony Geslin (Francja), 104 Jewhienij Hutarowicz (Białoruś), 105 Sébastien Joly (Francja), 106 Christophe Le Mevel (Francja), 107 Jérémy Roy (Francja), 108 Benoït Vaugrenard (Francja), 109 Jussi Veikkanen (Finlandia)

Caisse d'Epargne

111 Óscar Pereiro (Hiszpania), 112 David Arroyo (Hiszpania), 113 Rui Alberto Costa (Portugalia), 114 Arnaud Coyot (Francja), 115 José Ivan Gutierrez (Hiszpania), 116 Luis Pasamontes (Hiszpania), 117 Jose Joaquin Rojas (Hiszpania), 118 Luis Leon Sánchez (Hiszpania), 119 Rigoberto Uran (Kolumbia)

Cofidis

121 David Moncoutie (Francja), 122 Stéphane Auge (Francja), 123 Samuel Dumoulin (Francja), 124 Leonardo Duque (Kolumbia), 125 Bingen Fernandez (Hiszpania), 126 Christophe Kern (Francja), 127 Sébastien Minard (Francja), 128 Amaël Moinard (Francja), 129 Rémi Pauriol (Francja)

Lampre-NGC

131 Alessandro Ballan (Włochy), 132 Marco Bandiera (Włochy), 133 Marzio Bruseghin (Włochy), 134 Angelo Furlan (Włochy), 135 David Loosli (Szwajcaria), 136 Daniele Righi (Włochy), 137 Mauro Santambrogio (Włochy), 138 Marcin Sapa (Polska), 139 Simon Špilak (Słowenia)

BBOX Bouygues Telecom

141 Thomas Voeckler (Francja), 142 Yukiya Arashiro (Japonia), 143 William Bonnet (Francja), 144 Pierrick Fedrigo (Francja), 145 Saïd Haddou (Francja), 146 Laurent Lefevre (Francja), 147 Alexandre Pichot (Francja), 148 Pierre Rolland (Francja), 149 Jurij Trofimow (Rosja)

Quick Step

151 Sylvain Chavanel (Francja), 152 Carlos Barredo (Hiszpania), 153 Tom Boonen (Belgia), 154 Steven de Jongh (Holandia), 155 Stijn Devolder (Belgia), 156 Jérôme Pineau (Francja), 157 Sébastien Rosseler (Belgia), 158 Matteo Tosatto (Włochy)

Katiusza

161 Władimir Karpiec (Rosja), 162 Aleksandr Boczarow (Rosja), 163 Joan Horrach (Hiszpania), 164 Michaił Ignatiew (Rosja), 165 Sergiej Iwanow (Rosja), 166 Danilo Napolitano (Włochy), 167 Filippo Pozzato (Włochy), 168 Nikołaj Trusow (Rosja), 169 Stijn Vandenbergh (Belgia)

Agritubel

171 Christophe Moreau (Francja), 172 Maxime Bouet (Francja), 173 Sylvain Calzati (Francja), 174 Brice Feillu (Francja), 175 Romain Feillu (Francja), 176 Eduardo Gonzalo (Hiszpania), 177 David Lelay (Francja), 178 Geoffroy Lequatre (Francja), 179 Nicolas Vogondy (Francja)

Milram

181 Linus Gerdemann (Niemcy), 182 Gerald Ciolek (Niemcy), 183 Marcus Fothen (Niemcy), 184 Johannes Fröhlinger (Niemcy), 185 Christian Knees (Niemcy), 186 Niki Terpstra (Holandia), 187 Peter Velits (Słowacja), 188 Fabian Wegmann (Niemcy), 189 Peter Wrolich (Austria)

Skil-Shimano

191 Cyril Lemoine (Francja), 192 Fumiyuki Beppu (Japonia), 193 Koen de Kort (Holandia), 194 Simon Geschke (Niemcy), 195 Jonathan Hivert (Francja), 196 Thierry Huppond (Francja), 198 Albert Timmer (Holandia), 199 Kenny Robert van Hummel (Holandia)

wycofani (3): Jurgen Van De Walle (Belgia, Quick Step) - przed 3. etapem; Piet Rooijakkers (Holandia, Skil-Shimano) - na 4. etapie; Robert Gesink (Holandia, Rabobank) - przez 6. etapem

Komentarze (0)