MŚ juniorów: Wiśniowski ósmy na czas

Łukasz Wiśniowski zajął ósmą, a Konrad Tomasiak dwunaste miejsce w wyścigu indywidualnym na czas pierwszego dnia mistrzostw świata juniorów w Moskwie. Pierwszymi złotymi medalistami Ukrainka Sanna Sołowiej i Australijczyk Luke Durbridge.

Krzysztof Straszak

Mistrzostwa otworzył wyścig dziewcząt, w którym Sołowiej na niemal 13-kilometrowej trasie uzyskała czas o 41 s lepszy od Francuzki Pauline Ferrand Prevot i 49 s lepszy od swojej rodaczki Elizawety Oszurkowej.

Jedyna Polka, Karolina Garczyńska, straciła ponad dwie minuty i została sklasyfikowana na 33. pozycji, trzeciej od końca.

Lepsze pozycje zajęli nasi nastolatkowie. Wiśniowski stracił do zwycięzcy 43 s, a Tomasiak 51 s. Durbridge był o 2 s lepszy od Amerykanina Lawsona Craddocka i już 10 s od trzeciego Duńczyka Lasse Normana Hansena.

Przed rokiem triumfował w tej specjalności Michał Kwiatkowski, rocznik 1990, a więc już nie kwalifikujący się do wieku juniora.

Znakomity ubiegły rok wywindował Polskę na drugą pozycję w rankingu juniorów, co pozwoli wystawić w wyścigu ze startu wspólnego sześciu chłopców. Wszystkie federacje mają natomiast prawo wystawienia czterech dziewcząt.

Biało-czerwone barwy przywdzieją w niedzielę dwie kolarki: mistrzyni Polski juniorów Garczyńska (Tramwajarz Łódź) i wicemistrzyni Natalia Mielnik (Ogniwo Dzierżoniów).

Liderem polskiej kadry chłopców będzie Wiśniowski, zwycięzca Wyścigu Pokoju dla juniorów.

Po zakończeniu czempionatu szosowego, we wtorek na welodromie Krylackoje wystartują mistrzostwa na torze. W siedmioosobowym komitecie sędziowskim mistrzostw zasiada Dariusz Godlewski.

W ubiegłym roku Polska przyjechała z Kapsztadu (RPA) z trzema medalami z wszystkich kruszców. Mistrzem świata został Kwiatkowski. Wciąż juniorką jest Aleksandra Drejgier, która wspólnie z Kornelią Mączką wywalczyła srebro w drużynowym sprincie. Brąz przypadł naszym sprinterom rocznika 1990: Grzegorzowi Drejgierowi, Karolowi Kasprzykowi i Rafałowi Sarneckiemu.

Mistrzostwa świata juniorów w kolarstwie szosowym i torowym, Moskwa (Rosja)
piątek, 7 sierpnia 2009
wyniki, jazda indywidualna na czas:

chłopcy, 25.8 km:

1. Luke Durbridge (Australia) 32:52.23 min. (śr. 47,093 km/h)