Tour de Pologne: Ballan bliżej żółtej koszulki, Rutkiewicz najlepszym wspinaczem

Norweg Edvald Boasson Hagen (Columbia) wygrał w piątek w Zakopanem swój drugi etap tegorocznego Tour de Pologne. Drugi na finiszu kilkunastoosobowej grupy Włoch Alessandro Ballan (Lampre) powiększył nad rywalami przewagę w klasyfikacji generalnej, gdzie szósty jest Marek Rutkiewicz, triumfator siedmiu z dziesięciu premii górskich.

W tym artykule dowiesz się o:

Przed ostatnim etapem (płaska druga część trasy do Krakowa) wyścigu Dookoła Polski 29-letni mistrz świata wydaje się być niezagrożony na pozycji lidera. Dzięki bonifikacie czasowej ma już 10 s przewagi nad Hiszpanem Danielem Moreno (Caisse d'Epargne) i 11 s nad Boassonem Hagenem, który zdystansował Pietera Weeninga, Franscesco Redę, Rutkiewicza i Sylwestra Szmyda (Polacy po 16 s straty).

Ten ostatni zamienił się rolami z Ivanem Basso (Liquigas), najsłynniejszym uczestnikiem 66. Tour de Pologne, swoim desygnowanym liderem w wielkich wyścigach, który prowadził grupę pościgową po tatrzańskich szczytach w Murzasichlu i Głodówce. W dziewięcio-, a potem ośmioosobowej ucieczce mocno pracowali natomiast Jacek Morajko (trzy wygrane premie górskie) i Rutkiewicz (pozostałe siedem).

W czołowej grupie, która uformowała się po złączeniu odjazdu z pościgiem na 25 km przed metą (ostatni z czterech podjazdów na Głodówkę), przyjechali z Polaków tylko Rutkiewicz, triumfator klasyfikacji górskiej (jeżeli dojedzie do mety) i Szmyd. 23. był Morajko (2,38 min. straty). Prawie 21 minut stracił Bartosz Huzarski, który nie wytrzymał tempa ucieczki i nie spełni swojej zapowiedzi o walce o podium wyścigu.

Żółty trykot na tęczowym

Znów dziękował kolegom z ekipy Lampre, znów rozdawał uśmiechy i autografy. Prawie jedenaście miesięcy do zdobyciu tytułu mistrza świata Alessandro Ballan wrócił do zwyciężania. Po środowym triumfie w Krynicy-Zdrój i drugim miejscu w Zakopanem jest pewniakiem do założenia na mecie w Krakowie żółtej koszulki.

Wrony kraczą, że tylko dzięki zwycięstwu na górskim etapie w Polsce ktoś w Lampre zainteresował się dalszym losem Ballana, który od początku kariery, już pięć lat, jest związany z tą włoską formacją zawodową. Dwuletniego kontraktu, takiego jakiego sobie życzy, nie chciało mu podsunąć do podpisu kierownictwo, to zrobiła to familia Galbusera, właściciele zespołu.

Ballan czekał 312 dni na pierwszy wygrany wyścig po niezapomnianym 28 września 2008 w Varese. Chory przez znakomitą część tego sezonu kolarz z Castelfranco Veneto po ukończeniu Tour de France był mocniejszy fizycznie. Teraz również psychicznie. Wystarczy, że dojedzie w czołowej grupie do Krakowa, bo egzamin w polskich górach zdał celująco.

Taternik Rutkiewicz

Urokliwe krajobrazy tatrzańskie, Pieniński Park Narodowy, Zalew Czorsztyński - Tour de Pologne jest, nie licząc połatanych dróg, znakomitą reklamą naszego kraju. Widoki były w ubiegłym roku przesłonięte deszczową aurą, która tym razem, już w sierpniu, dopisała.

W pełni za gapiostwo z 2008 roku zrehabilitował się w piątek Rutkiewicz, prywatnie towarzysz życia Anny Szafraniec. To, że nie ruszył za atakującym Voigtem, stało się jednym z najsłynniejszych epizodów w karierze olsztynianina. Teraz był prawdziwym bohaterem przedostatniego etapu Tour de Pologne, gdzie jednak będzie mu trudno wejść na podium, tak jak w 2002 roku.

Piąty przed etapem ze startem w Krościenku nad Dunajcem i szósty po mecie w Zakopanem największa kiedyś nadzieja polskiego kolarstwa zrobił wiele, by dać satysfakcję sobie i kibicom. Już pierwsza przeszkoda dnia, premia górska w Łapszance (upamiętnienie Halupczoka, mistrza świata amatorów z 1989 roku), stała się dla niego powodem do ataku.

Na zjeździe z tego pierwszego punktowanego szczytu utworzyła się, na czele z Rutkiewiczem, dziewięcioosobowa grupa. Byli tam Morajko i Huzarski, był lider klasyfikacji premii specjalnych Loosli (Lampre), byli Valjavec (Ag2r), Russ (Milram), Kirijenka (Caisse d'Epargne), Albasini (Columbia) i Marcato (Vacansoleil).

W Bukowinie Tatrzańskiej zaczęła się pierwsza z czterech rund (po 25 km), na których miał rozstrzygnąć się wyścig. Na każdym okrążeniu czekały wspinaczki w Murzasichlu (1032 m n.p.m.) i Głodówce (1140 m n.p.m., najwyższy punkt wyścigu).

Przed przedostatnim podjazdem na Głodówkę od czołówki odpadł Huzarski. W podobnym miejscu problemy miał potem Morajko. Ostatnie starcie z Głodówką było pożegnaniem prowadzącej grupy. Przed nową czołówką, w której utrzymał się Rutkiewicz, ale już nie Morajko, pozostawało 25 km i jeszcze jeden podjazd na Murzasichle - ostatnia premia górska 65. Tour de Pologne.

66. edycja Tour de Pologne, kategoria 2.ProTour

6. etap: Krościeńko nad Dunajcem - Zakopane, 162.2 km

piątek, 7 sierpnia 2009

wyniki:

1. Edvald Boasson Hagen (Nowegia, Columbia-HTC) 4:03,40 godz. (śr. 39,94 km/h)

2. Alessandro Ballan (Włochy, Lampre)

3. Marco Marcato (Włochy, Vacansoleil)

4. Francesco Reda (Włochy, Quick Step)

5. Francesco Gavazzi (Włochy, Lampre)

6. Marek Rutkiewicz (Polska)

7. Danielo Moreno (Hiszpania, Caisse d'Epargne)

8. Pablo Lastras (Hiszpania, Caisse d'Epargne)

9. Maksim Iglińskij (Kazachstan, Astana)

10. Oliver Zaugg (Szwajcaria, Liquigas)

11. Sylwester Szmyd (Polska, Liquigas)

12. Sergiej Łagutin (Uzbekistan, Vacansoleil)

13. Pieter Weening (Holandia, Rabobank)

14. Fredrik Kessiakoff (Szwecja, Fuji-Servetto) wszyscy ten sam czas

15. Christian Meier (Kanada, Garmin-Slipstream) + 4 s

...

23. Jacek Morajko (Polska) + 2,38 min.

41. Maciej Paterski (Polska) + 8,02

46. Mateusz Taciak (Polska)

53. Michał Gołaś (Polska, Vacansoleil)

60. Bartłomiej Matysiak (Polska) wszyscy ten sam czas

113. Maciej Bodnar (Polska, Liquigas) + 20,53

114. Bartosz Huzarski (Polska, ISD-Neri)

117. Dariusz Rudnicki (Polska)

118. Marcin Sapa (Polska, Lampre-NGC) wszyscy ten sam czas

139. Błażej Janiaczyk (Polska) + 21,29

klasyfikacja generalna (po 6/7 etapów):

1. Alessandro Ballan (Włochy, Lampre) 25:50,34 godz. (śr. 42,762 km/h)

2. Daniel Moreno (Hiszpania, Caisse d'Epargne) + 10 s

3. Edvald Boasson Hagen (Nowegia, Columbia-HTC) + 11

4. Pieter Weening (Holandia, Rabobank) + 12

5. Francesco Reda (Włochy, Quick Step) + 16

6. Marek Rutkiewicz (Polska)

7. Sylwester Szmyd (Polska, Liquigas) obaj ten sam czas

8. Francesco Gavazzi (Włochy, Lampre) + 26

9. David Loosli (Szwajcaria, Lampre-NGC) ten sam czas

10. Marco Marcato (Włochy, Vacansoleil) + 27

11. Pablo Lastras (Hiszpania, Caisse d'Epargne) + 31

12. Sergiej Łagutin (Uzbekistan, Vacansoleil)

13. Maksim Iglińskij (Kazachstan, Astana)

14. Daniel Martin (Irlandia, Garmin-Slipstream)

15. Oliver Zaugg (Szwajcaria, Liquigas) wszyscy ten sam czas

...

22. Jacek Morajko (Polska) + 3,09

26. Maciej Paterski (Polska) + 8,33

31. Michał Gołaś (Polska, Vacansoleil) ten sam czas

65. Mateusz Taciak (Polska) + 15,34

76. Bartosz Huzarski (Polska, ISD-Neri) + 21,24

85. Bartłomiej Matysiak (Polska) + 24,41

123. Maciej Bodnar (Polska, Liquigas) + 32,54

124. Marcin Sapa (Polska, Lampre-NGC) ten sam czas

130. Dariusz Rudnicki (Polska) + 37,38

134. Błażej Janiaczyk (Polska) + 38,08

program:

sobota, 8 sierpnia: Rabka Zdrój - Kraków, 136.5 km

Źródło artykułu: