KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Czy wiesz, jak dokładnie dbać o odzież rowerową? Podpowiadamy, w jaki sposób przedłużyć jej żywotność?

Odzież rowerowa znacząco różni się od takiej, którą nosimy na co dzień. Ma ona zupełnie inne przeznaczenie i często użytkowana jest w ekstremalnych warunkach. Powinna być odporna na warunki, uszkodzenia mechaniczne, a także odpowiednio pielęgnowana

Maciej Gruszczyński
Maciej Gruszczyński
WP SportoweFakty

Odzież dla cyklistów z roku na rok stale się coraz bardziej popularna. Na ulicach większych miast, w drodze do pracy czy na zakupy coraz częściej możemy spotkać osoby, które ubrane są w specjalne stroje. To właśnie odzież rowerowa.

Jej wykorzystanie niesie za sobą wiele korzyści. Nie tylko wyglądamy, jak profesjonaliści i pokazujemy innym, że swoje hobby traktujemy poważnie, ale również w znaczący sposób zwiększamy komfort jazdy. Mamy również możliwość, aby w odpowiedni sposób zadbać o własne ciało. Dobrze dobrana odzież: spodnie, koszulki kolarskie, bluzy, kurtki, a także buty, rękawice i czy okulary będą chronić nasze ciało przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Decydując się na zakup odzieży dla kolarzy warto pamiętać o tym, aby w regularny oraz profesjonalny sposób o nią dbać. Dzięki temu unikniemy problemów, nieprzyjemnych zapach, zwiększymy żywotność odzieży.

Buty kolarskie – produkt, o który szczególnie trzeba dbać

Bardzo często zdarza się, że jeździmy w bardzo trudnych warunkach pogodowych, dodatkowo mamy do czynienia z trudnym terenem, np. błotnistym czy piaszczystym. Po takiej przejażdżce buty mogą być mocno ubrudzone. Niezwłocznie po powrocie powinniśmy szybko usunąć największe zabrudzenia i pozostawić buty do przeschnięcia, aby pozbyć się chociażby wilgoci. Szczególnie warto zadbać o stan podeszwy, która w tego typu butach jest kluczowa. Zdecydowanie usuwanie kilkudniowych zabrudzeń chociażby w postaci zaschniętego błota jest trudne, ryzykowne, czasochłonne i może prowadzić do uszkodzenia obuwia. Warto także pamiętać o stosowaniu dedykowanych kosmetyków.

Odzież kolarska

Spodnie kolarskie, koszulki, bielizna, komplety kolarskie zdecydowanie sprawiają, że podczas jazdy czujemy się komfortowo. W zależności od tego, jaką odzież wykorzystujemy może ona mieć różne właściwości: izolacyjne, chroniące przed wiatrem, wentylacyjne, skutecznie odprowadzające pot, zmniejszające opór powietrza. Aby jak najdłużej zachować oryginalne parametry odzieży trzeba o nią dbać.

Warto pamiętać o kilku podstawowych krokach:

- odzież rowerową należy przechowywać w oddzielnych szafkach niż odzież codziennego użytku,
- należy unikać przechowywania odzieży wraz z ostrymi przedmiotami,
- nie należy przechowywać odzieży w pomieszczeniach zawilgoconych,
- nie należy prać strojów razem z obuwiem lub innymi rzeczami, które mogą doprowadzić do uszkodzenia materiału,
- zawsze trzeba zapoznać się z informacją producenta dotyczącą prania,
- zdecydowanie należy unikać mocnej chemii do prania oraz proszków w sypkiej formie,
- można stosować specjalne środki do prania odzieży sportowej,- należy unikać prania chemicznego, wybielaczy itd.,
- nie należy prac odzieży kolarskiej w bardzo wysokiej temperaturze, ani pracować bardzo gorącym żelazkiem,
- zdecydowanie nie warto zostawiać zawilgoconej (przepoconej) odzieży zwiniętej, na kilka dni, wraz z pozostałym praniem.

Odpowiednie przygotowanie odzieży sportowej do prania, stosowanie specjalnych programów w pralce lub prania ręcznego, wybór dedykowanych środków piorących zdecydowanie przedłuży żywotność odzieży oraz pozwoli w pełni wykorzystać jej potencjał.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×