Dookoła Burgos: Valverde nie pozostawia rywalom złudzeń

Hiszpan Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) wygrał w niedzielę wyścig Dookoła Burgos (poza kategorią). Ostatni, piąty etap, zakończył na czwartej pozycji, ze stratą 9 s do zwycięzcy, Ezequiela Mosquery, rodaka z Xacobeo Galicia.

Krzysztof Straszak

29-letni Valverde nie wygrał żadnego etapu, ale i tak spokojnie sięgnął po końcowy triumf. Liderujący przed ostatnim dniem Amerykanin Tom Danielson (Garmin), zwycięzca jazdy indywidualnej na czas, miał nad głównym faworytem wyścigu tylko 5 s przewagi. W niedzielę stracił 25 s.

Znajdujący się w znakomitej dyspozycji Valverde szykował się do zwycięstwa w Tour de France, gdzie jednak z powodu zawieszenia przez Włoski Komitet Olimpijski (trasa Wielkiej Pętli zahaczała o Italię) nie mógł wystąpić. Wcześniej wygrał wyścig Dookoła Katalonii i Dauphiné Libéré, imprezy cyklu ProTour.

Drugi w klasyfikacji generalnej Hiszpan Xavier Tondo (Andalucia Cajasur), trzeci Włoch Francesco Masciarelli (Acqua&Sapone). Polaków nie było na starcie.