"Jego nazwisko zapisało się w pamięci Polaków". Prezydent RP uhonorował śp. Ryszarda Szurkowskiego

Ryszard Szurkowski został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. "Pozostał postacią wyjątkową i ważną także dla moich rówieśników i późniejszych pokoleń" - napisał w liście prezydent Andrzej Duda.

Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
Ryszard Szurkowski PAP / Jakub Kaczmarczyk / Na zdjęciu: Ryszard Szurkowski
"Prezydent RP Andrzej Duda nadał, w uznaniu wybitnych zasług dla rozwoju i upowszechniania kolarstwa w Polsce, za krzewienie i propagowanie kultury fizycznej i idei olimpijskiej, Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie Ryszardowi Janowi Szurkowskiemu" - poinformowano w piątek na oficjalnej stronie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

W imieniu prezydenta Dudy, Order przekazał na ręce małżonki zmarłego Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski. Podczas uroczystości żałobnej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odczytano list do uczestników uroczystości pogrzebowych.

"Dla milionów kibiców w Polsce i za granicą był ikoną i niedoścignionym mistrzem kolarstwa szosowego. Olimpijczyk, wielokrotny medalista igrzysk, mistrzostw świata i kraju, uważany był za najlepszego kolarza swoich czasów" - napisał prezydent (cytat za prezydent.pl).

Głowa państwa w swoim liście podkreśliła, że odszedł wielki sportowiec. "Ryszard Szurkowski pozostał postacią wyjątkową i ważną także dla moich rówieśników i późniejszych pokoleń. A Jego nazwisko zapisało się w pamięci Polaków jako powszechnie rozpoznawalny synonim wybitnego szosowca. I jestem przekonany, że pozostanie nim już na zawsze" - podsumował prezydent.

Order Odrodzenia Polski jest drugim pod względem starszeństwa państwowym odznaczeniem cywilnym (po Orderze Orła Białego). Nadawany jest m.in. za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki czy sportu.

Zobacz:
Ryszard Szurkowski. Żegnaj Mistrzu, Polacy o Tobie nie zapomną (KOMENTARZ)
Przyjaciel Ryszarda Szurkowskiego: "Tydzień temu przeszedł operację, zmarł w szpitalu"

ZOBACZ WIDEO: Czesław Lang o Ryszardzie Szurkowskim: Do samego końca był pozytywny, kochany i dawał radość ludziom
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×