Rafał Majka, Michał Kwiatkowski i inni - tych polskich kolarzy zobaczymy na IO

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Polski Związek Kolarski ogłosił skład reprezentacji Polski na igrzyska olimpijskie 2016 w Rio de Janeiro. W kadrze znaleźli się między innymi Rafał Majka oraz Michał Kwiatkowski.

1
/ 7

Trasa wyścigu igrzysk olimpijskich 2016 odpowiada wybitnym góralom, dlatego udział zapowiedzieli między innymi: Christopher Froome, Vincenzo Nibali, Majka i Nairo Quintana. Majka po siódmym miejscu w Giro d’Italia 2013 i szóstym w 2014 roku, ukończył 99. edycję Giro d'Italia na piątej pozycji - najwyższej w historii występów polskich zawodników.

Zwycięzca Tour de Pologne 2014 piąte miejsce w "generalce" zajął również w lutowym wyścigu dookoła Andaluzji, a na piątym etapie był trzeci. W Świdnicy został mistrzem Polski w rywalizacji ze startu wspólnego. Majka nie jest jedynym kolarzem z grupy Tinkoff w polskim składzie na IO.

2
/ 7

Dla mistrza świata z 2014 roku największym sukcesem w pierwszej części sezonu 2016 było zwycięstwo w klasyku E3 Harelbeke. Gdy do mety pozostawało 30 km, 26-latek oderwał się od czołowej grupy wspólnie z Peterem Saganem. 300 metrów przed końcem Kwiatkowski przeprowadził decydujący o zwycięstwie atak. W marcu był też trzeci na szóstym etapie Tirreno-Adriatico i ósmy w klasyfikacji końcowej.

Zawodnik zespołu Sky dobrze rozpoczynał także inne wyścigi etapowe zaliczane do cyklu UCI World Tour, ale później wycofywał się z dalszej rywalizacji. W prologu Tour de Romandie uzyskał trzeci czas. Podczas trzech kolejnych dni plasował się poza czołową setką i nie wystartował do czwartego etapu. Z kolei prolog Criterium du Dauphine zakończył na trzynastej pozycji, a wycofał się podczas szóstego dnia zmagań.

ZOBACZ WIDEO Tour de Pologne w liczbach (źródło TVP)

{"id":"","title":"","signature":""}

Kwiatkowski był liderem polskiej reprezentacji na IO 2012. Sklasyfikowano go wówczas na 60. miejscu, najwyższym z Biało-Czerwonych. W Brazylii pojedzie ze startu wspólnego i indywidualnie na czas, tak jak następny z przedstawianych kolarzy.

3
/ 7

Młodszy brat Łukasza Bodnara, tak jak Kwiatkowski, również w 2012 roku wziął udział w igrzyskach olimpijskich. W jeździe indywidualnej na czas uzyskał 25. wynik. W 2016 roku M. Bodnar został zwycięzcą "czasówki" podczas wyścigu Driedaagse (trzy dni) de Panne - Koksijde. Na początku kwietnia triumfator etapu Tour de Pologne 2015 miał poważny upadek podczas treningu. Wrócił do rywalizacji na początku czerwca, kiedy uczestniczył w 5-dniowym Tour de Luxembourg. Później jechał w Tour de Suisse.

W jeździe indywidualnej Bodnar był piąty na marcowym Tirreno-Adriatico. W Świdnicy zdobył w tej specjalności czwarte złoto mistrzostw Polski seniorów.

4
/ 7

Michał Gołaś (z prawej)

Podczas igrzysk olimpijskich składy reprezentacji nie są tak liczne, jak przy okazji mistrzostw świata, gdzie może pojechać nawet dziewięciu zawodników z jednego kraju. Na IO jeden związek kolarski może wystawić maksymalnie pięciu kolarzy. Polacy zdobyli cztery kwalifikacje, czyli o jedno miejsce więcej niż to było w Londynie. W składzie polskiej reprezentacji na zawody w Brazylii znalazł się też.Michał Gołaś.

Dla niego także będzie to drugi występ na IO, w Londynie był obok Kwiatkowskiego i Bodnara. Rezerwowymi są: Marcin Białobłocki, Maciej Paterski, Paweł Poljański i Łukasz Wiśniowski.

5
/ 7

W wyścigu elity kobiet ze startu wspólnego zaprezentują się trzy Polki. W gronie kandydatek do medalu jest Niewiadoma. W 2016 roku kolarka zespołu Rabobank Liv wygrała: Ronde van Gelderland, Festiwal Elsy Jacobs i Giro del Trentino. W klasyku Strade Bianchi była druga. Przed nią znalazła się jedynie mistrzyni świata Elizabeth Armistead. Niewiadoma dwukrotnie stanęła na najwyższym stopniu podium mistrzostw Polski 2016.

Jadąc w biało-czerwonej koszulce urodzona w 1994 roku zawodniczka zajęła siódmą pozycję podczas MŚ 2014, a rok później - jedenastą. W sezonie 2015 zdobyła też srebrny medal igrzysk europejskich oraz złoto młodzieżowych mistrzostw Europy.

Do składu powołane zostały również Anna Plichta oraz Małgorzata Jasińska. W Rio de Janeiro wystąpią więc trzy najlepsze zawodniczki mistrzostw Polski ze startu wspólnego. Do jazdy indywidualnej na czas zgłoszono Niewiadomą i Plichtę. Rezerwową została Eugenia Bujak.

Tyle o kolarstwie szosowym, czas na kolarstwo górskie oraz torowe.

6
/ 7

Urodzona w 1983 roku zawodniczka po raz trzeci wystąpi w igrzyskach olimpijskich. Debiutowała w Atenach, gdzie zajęła szóste miejsce. Cztery lata później stanęła na drugim stopniu podium w Pekinie. W Londynie nie wystartowała z powodu kontuzji. Włoszczowska w 2016 roku finiszowała czwarta na mistrzostwach Europy, a także na mistrzostwach świata. Bliżej medalu była podczas MŚ, gdzie pokazała, że jest w świetnej formie.

Długo zajmowała drugie miejsce na ostatnim okrążeniu, ale przebiła oponę. Uzyskała taki sam czas jak brązowa medalistka. Włoszczowska miała podobnego pecha podczas MŚ 2014. Wówczas również plasowała się na drugiej pozycji i też przebiła oponę. Wtedy przydarzyło się to jednak wcześniej niż miało to miejsce w Novym Meście i ostatecznie Włoszczowska finiszowała siódma.

32-letnia kolarka uczestniczyła w dwóch wyścigach Pucharu Świata 2016. W Albstadt była piętnasta, a tydzień później w La Bresse - piąta.

Polska jako jeden z ośmiu krajów zdobyła prawo wystawienia dwóch zawodniczek w wyścigu MTB. Oprócz Włoszczowskiej w składzie jest Katarzyna Solus-Miśkowicz, która uplasowała się na 14. pozycji podczas europejskiego czempionatu. Metę MŚ minęła jako 18. W zawodach PŚ w Albstadt Solus-Miśkowicz była 25., a w La Bresse - 27. Znalazła się więc w czołowej trzydziestce wyścigów PŚ w przeciwieństwie do Pauli Goryckiej oraz Aleksandry Dawidowicz, które reprezentowały Polskę w IO 2012. Na rezerwową wybrano Monikę Żur.

7
/ 7

W wyścigu drużynowym na 4000 metrów wystartują: Edyta Jasińska, Justyna Kaczkowska, Daria Pikulik, Natalia Rutkowska i Wojtyra. Ta ostatnio wystąpi też w omnium, tak jak Pikulik. Rezerwową została Katarzyna Pawłowska.

Po raz trzeci w składzie na igrzyska olimpijskie znalazł się Damian Zieliński. Debiutował w Atenach. Rywalizował też w Londynie. W 2016 roku Zieliński zajął czwarte miejsce podczas światowego czempionatu. Na starcie drużynowego sprintu staną też Krzysztof Maksel i Rafał Sarnecki. W sprincie indywidualnym pojadą Zieliński i Sarnecki, a w keirinie - Zieliński i Maksel. Na rezerwowych wybrano Grzegorza Drejgiera i Kamila Kuczyńskiego.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (1)
avatar
nowa
7.07.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Wielka szkoda, ze Pawła zabrakło !! Oby problemy zdrowotne szybko minęły!