Szczepan Kupczak 16. w konkursie PŚ w Klingenthal. Paweł Słowiok również w "30"

Jarl Magnus Riiber wygrał konkurs Pucharu Świata w kombinacji norweskiej w Klingenthal. W czołowej trzydziestce sklasyfikowano Szczepana Kupczaka oraz Pawła Słowioka.

Piotr Ziemka
Szczepan Kupczak Getty Images / Mike Hewitt / Na zdjęciu: Szczepan Kupczak
Po serii skoków narciarskich Szczepan Kupczak zajmował piątą lokatę. Polak uzyskał na obiekcie Vogtlandarena (HS140) 132,5 metra, zdobył 124,8 punktu i miał stratę 34 sekund do lidera. Przed Kupczakiem na trasę liczącego 10 kilometrów biegu ruszyli: Johannes Lamparter (139 metrów / 133,4 punktu), Franz-Josef Rehrl (134 / 132,1, +5 sekund, jako jedyny ruszał z 24. belki, wszyscy pozostali z 25.), Manuel Faisst (134 / 130,1, +13 sekund), a także Jarl Magnus Riiber (133 / 126,7, +27).

Do końca o zwycięstwo rywalizowali Riiber oraz Geiger. Obaj uzyskali ten sam czas. Po analizie fotofiniszu zwycięzcą ogłoszono Norwega. Tylko 1.7 sekundy do dwóch najlepszych zawodników stracił kolejny z reprezentantów gospodarzy - Johannes Rydzek. Najszybciej 10 km przebiegł Ilkka Herola. Fin awansował z czternastej pozycji na czwartą. Lamparter miał 23. czas. Mistrz świata juniorów został sklasyfikowany na ósmym miejscu.

Kupczak po czterech kilometrach zajmował dziewiątą lokatę. Po sześciu km biegł jako czternasty. Minął metę szesnasty. To trzeci wynik w jego karierze. W ostatnią niedzielę, 27 stycznia 2019 roku był dwunasty w Trondheim. Natomiast 24 listopada 2017 roku w Kuusamo zajął trzynastą lokatę.

Punkt do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zdobył Paweł Słowiok. Po rundzie skoków był 31. W biegu miał 21. rezultat i po raz pierwszy w 2019 roku znalazł się w czołowej trzydziestce konkursu PŚ.

W konkursie uczestniczyło 38 zawodników, w tym jedenastu Niemców. Gospodarze mogli w Klingenthal wystawić grupę krajową - do rywalizacji zgłoszono ich jedenastu. Po raz pierwszy w zawodach Pucharu Świata 2018/2019 zabrakło Japończyków oraz Francuzów. Drugi weekend z rzędu opuścili Włosi oraz przeziębiony zwycięzca Nordic Combined Triple - Mario Seidl. Z powodu choroby w zmaganiach nie wziął udziału również Eric Frenzel. Wystartował Riiber, ale na występ w Klingenthal nie zdecydowali się jego rodacy: Joergen Graabak, Jan Schmid, Magnus Krog i Espen Bjoernstad. Po nieobecności w Trondheim wrócili Finowie.