Włosi wypuścili szansę z rąk, kapitalny finisz Francji!

Włosi jedną nogą byli już w półfinale mistrzostw Europy, ale ich piękny sen po kapitalnym finiszu zakończyli Francuzi, którzy w dogrywce przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

Patryk Pankowiak
Rudy Gobert PAP/EPA / FILIP SINGER / Na zdjęciu: Rudy Gobert
Włosi sensacyjnie pokonali Serbię i byli bliscy tego, żeby zakończyć EuroBasket także dla reprezentacji Francji. Podopieczni Gianmarco Pozzecco prowadzili 75:68 na niewiele ponad dwie minuty przed końcem zaciętego spotkania.

Mieli także dwa rzuty wolne przy wyniku 77:75, ale ten, który chwilę wcześniej trafił niesamowicie ważny rzut za trzy, przestrzelił dwa wolne. Simone Fontecchio, bo o nim mowa, pomylił się także w akcji, gdy mógł dać swojej drużynie zwycięstwo równo z syreną.

Wcześniej skuteczni byli Francuzi, którzy doprowadzili do dogrywki, trafiając pięć sekund przed końcem regulaminowego czasu gry. I to "Trójkolorowi", napędzeni faktem odrobienia strat, zdominowali dodatkowe pięć minut.

Gracze Vincenta Colleta wygrali dogrywkę 16:8, a cały mecz 93:85 i zapewnili sobie awans do półfinału mistrzostw Europy.

Brylował Thomas Huertel, zdobywca 20 punktów. Środkowy Minnesota Timberwolves, Rudy Gobert miał 19 "oczek" i aż 14 zbiórek.

Zdecydowały niuanse. Włosi popełnili o osiem strat mniej (10) niż Francuzi (18), ale rzucali też z gry na niższej skuteczności, bo uzyskali 41-proc. celności przy 52-proc. rywalach. Marco Spissu i Simone Fontecchio rzucili dla Włochów po 21 punktów.

Francja w półfinale zmierzy się ze zwycięzcą meczu Słowenia - Polska.