Znów zabrał nam marzenia. Polacy bez medalu na EuroBaskecie!

Wielki turniej w wykonaniu Polaków niestety bez wisienki na torcie. EuroBasket 2022 nasi koszykarze zakończyli niestety bez medalu. W starciu "o brąz" lepsi okazali się Niemcy, wygrywając 82:69.

Krzysztof Kaczmarczyk
Michał Sokołowski i Mateusz Ponitka PAP/EPA / FILIP SINGER / Na zdjęciu: Michał Sokołowski i Mateusz Ponitka
Ostatni medal na mistrzostwach Europy Polacy wywalczyli w 1967 roku w Finlandii. I niestety na kolejny trzeba będzie poczekać przynajmniej kolejne trzy lata.

W Berlinie walczyli niesamowicie. Gdy po szalonej pogoni w końcu dopadli Niemców odrabiając 15 punktów straty i doprowadzili do remisu, gospodarze odpowiedzieli bardzo mocno, bo serią 11:2. Dwie ważne trójki przymierzył wtedy Johannes Voigtmann.

Potem - podobnie, jak to miało miejsce w lipcowym meczu eliminacji mistrzostw świata - kluczowe trafienia zaliczył Dennis Schroder.

Lider rywali miał dużo miejsca, niekiedy aż za dużo i to się zemściło. W całym meczu uzbierał 26 "oczek" i wykorzystał bardzo dobre, jak na niego, cztery z siedmiu prób zza łuku.

Szkoda, bo jest czego żałować. W pierwszej połowie Biało-Czerwoni mieli 0/10 z dystansu i 5/11 z linii rzutów wolnych, a Niemcy zbudowali przewagę serią 13:0 od stanu 21:20.

Dobre rzeczy zaczęły się dziać po przerwie, którą na dzień dobry od "trójki" rozpoczął najlepszy w naszej drużynie Michał Sokołowski. I ruszyło! Wejście smoka zaliczył też Jakub Garbacz, a w samej trzeciej kwarcie Biało-Czerwoni trafili sześciokrotnie zza łuku.

Gdy Garbacz trafił czwartą swoją "trójkę", na tablicy wyników było 59:59! Niemcy jednak nie spanikowali. Voigtmann wytrzymał ciśnienie "na remisie" i dał gospodarzom impuls. To on - autor 14 punktów, dziewięciu zbiórek, sześciu asyst i dwóch bloków - został wybrany najlepszym zawodnikiem meczu.

Polacy czwartą drużyną Europy. To brzmi dumnie. Przed turnieju taki wynik każdy brałby w ciemno.

Niemcy - Polska 82:69 (19:14, 17:9, 18:26, 28:20)

Niemcy: Dennis Schroder 26, Johannes Voigtmann 14, Daniel Theis 9, Andreas Obst 9, Franz Wagner 8, Johannes Thiemann 6, Maodo Lo 5, Nick Weiler-Babb 3, Niels Fiffey 2, Jonas Wohlfarth-Bottermann 0.

Polska: Michał Sokołowski 18, Jakub Garbacz 12, A.J. Slaughter 10 (10 as), Mateusz Ponitka 9, Aleksander Dziewa 8, Jarosław Zyskowski 4, Aleksander Balcerowski 4, Aaron Cel 3, Michał Michalak 1.