Wielki finisz PGE Turowa Zgorzelec. Pierwsze zwycięstwo Weegree AZS Politechniki Opolskiej

Koszykarze PGE Turowa Zgorzelec wygrali drugi mecz z rzędu w Suzuki I lidze. Długo nic na to nie wskazywało, ale końcówka meczu z Decką Pelplin zdecydowanie należała do gospodarzy. "trójkę" na zwycięstwo 87:86 trafił Szymon Pawlak.

Patryk Neumann
Michał Gabiński (z prawej) WP SportoweFakty / Karolina Bąkowicz / Na zdjęciu: Michał Gabiński (z prawej)
Pierwszy niedzielny mecz 4. kolejki Suzuki I ligi okazał się najciekawszym widowiskiem. Sytuacja często się zmieniała, ale zdecydowanie bliżej trzeciego zwycięstwa w sezonie byli goście z Pelplina. Po punktach Thomasa Davisa prowadzili 4,5 minuty przed końcem 77:66. Gospodarze rzucili się do odrabiania strat i po niesamowitych ostatnich minutach zostali za to nagrodzeni.

Po "trójce" Krzysztofa Jakóbczyka (14 punktów, 5/7 z gry) PGE Turów przegrywał 84:86. W kolejnej akcji Szymon Pawlak faulował najlepszego strzelca Decki. Damian Ciesielski zdobył 19 punktów (6/9 za dwa i 7/9 z rzutów wolnych), ale akurat w tym momencie dwa razy się pomylił i gospodarze dostali niepowtarzalną szansę.

Wykorzystał ją Szymon Pawlak, który kilka sekund przed końcem trafił "trójkę" na zwycięstwo. Rzuty z dystansu okazały się wielką bronią PGE Turowa (12/24 przy 6/18 rywali). Bohater decydującej akcji zdobył w całym meczu aż 28 punktów. Trafił 10/16 prób z gry w tym 5/9 z za linii 6,75 metra.

Po trzech porażkach przełamała się Weegree AZS Politechnika Opolska. Pokonała WKS Śląsk II Wrocław 86:79. Goście byli niepokonani, a przed startem 4. kolejki prowadzili w tabeli. Na pierwszym miejscu zmienił ich GKS Tychy, a bez porażki pozostały jeszcze Dziki Warszawa i HydroTruck Radom.

Na początku trzeciej kwarty przyjezdni zdobyli osiem punktów i prowadzili 50:41. Następne minuty Akademicy wygrali jednak 21:1. To była ich kolejna potężna seria, bo także w drugiej kwarcie zdobyli 15 punktów z rzędu odwracając wynik na swoją korzyść. Później mieli nawet 17 "oczek" przewagi, ale nie zwyciężyli spokojnie, bo rywale zbliżyli się jeszcze na 84:79.

Najwięcej punktów dla gospodarzy (22) zdobył Kamil Białachowski. To zaskoczenie, bo w trzech wcześniejszych meczach 20-latek rzucił siedem "oczek". W pierwszej połowie niedzielnego starcia miał 19 punktów (9/10 z gry). Bezbłędny Jakub Kobel (3/3 z gry i 13/13 z rzutów wolnych) dołożył 19 punktów i siedem asyst, a Hubert Pabian miał double-double (10 "oczek" i 11 zbiórek).

Zdecydowanie najwyższe zwycięstwo odnieśli w niedzielę koszykarze WKK, którzy pokonali BS Polonię Bytom 96:62. Po 20 minutach było 42:41, ale później gospodarze odjechali beniaminkowi. Czwartą kwartę zwyciężyli aż 33:8. Wrocławianie trafili 11/20 prób za trzy punkty i mieli 30 asyst. Ich rywale popełnili 24 straty.

Dla WKK 21 punktów i sześć zbiórek uzyskał Michał Gabiński, który trafił 8/13 prób z gry w tym 4/4 za trzy. Szymon Kiwilsza miał 20 punktów (9/10 z gry) i osiem zbiórek, a w ekipie z Bytomia double-double skompletował Michał Sadło (13 punktów i 12 zbiórek).

Wyniki niedzielnych spotkan Suzuki I ligi:

PGE Turów Zgorzelec - Decka Pelplin 87:86 (20:17, 11:20, 25:24, 31:25)

PGE Turów: Pawlak 28, Adamczyk 14, Jakóbczyk 14, Wąsowicz 14, Pruefer 7, Bochno 4, Jędrzejewski 4, Styczeń 2, Ciemiński 0, Estkowski 0, Samolak 0.

Decka: Ciesielski 19, Janik 18, Davis 14, Obarek 10, Wyszkowski 9, Tyszka 7, Kulis 3, Dzierżak 2, Kopycki 2, Żebrok 2, Sączewski 0.

WKK Wrocław - BS Polonia Bytom 96:62 (15:18, 27:23, 21:13, 33:8)

WKK: Gabiński 21, Kiwilsza 20, Ochońko 16, Koelner 11, Rutkowski 9, Rosołowski 8, Wilczek 8, Zywert 2, Zabłocki 1, Kowalczyk 0, Matusiak 0, Nowakowski 0.

Polonia: Chrabota 17, Sadło 13, Piechowicz 8, Wieczorek 8, Dąbek 4, Szczepanik 4, Deja 3, Respondek 2, Zygmunciak 2, Chorab 1, Jagoda 0, Krakowiak 0.

Weegree AZS Politechnika Opolska - WKS Śląsk II Wrocław 86:79 (18:24, 23:19, 26:15, 19:21)

Weegree AZS Politechnika: Białachowski 22, Kobel 19, Skiba 13, Kowalczyk 10, Pabian 10, Jodłowski 6, Kroczak 6, Kapuściński 0.

WKS Śląsk II: Leńczuk 19, Adamczak 13, Czempiel 11, Strzępek 10, Hlebowicki 9, Bender 7, Bereszyński 5, Bożenko 5, Mindowicz 0, Wojciechowski 0.