Thriller w Suzuki I lidze! Decka Pelplin zdobyła twierdzę Dzików

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Karolina Bąkowicz / Na zdjęciu: koszykarze drużyny Dziki Warszawa

Nieprawdopodobne emocje i zwroty sytuacji w zaległym meczu 11. kolejki Suzuki I ligi. Decka Pelplin wygrała po dogrywce z Dzikami Warszawa 93:90. "Trójkę na zwycięstwo trafił Damian Ciesielski.

W Suzuki I lidze zdobyta została przedostatnia twierdza. Dziki Warszawa przegrały domowy mecz po ośmiu zwycięstwach z rzędu. Niepokonany przed własną publicznością pozostał jeszcze tylko lider tabeli, HydroTruck Radom. W stolicy zwyciężyła drużyna, która podobnie, jak gospodarze przed środowym pojedynkiem miała serię czterech zwycięstw. Decka Pelplin z bilansem 8-8 awansowała z 12. na ósme miejsce w tabeli.

Po wyrównanym początku (9:9) gospodarze odskoczyli zdobywając 11 punktów z rzędu. W końcówce pierwszej kwarty Dziki prowadziły nawet 28:13. Decka jednak zabrała się do odrabiania strat i w kolejnej odsłonie miała swój moment. Goście rzucili 10 punktów z rzędu. Ich rywale się gubili, a nie pomogły nawet dwie przerwy wykorzystane przez trenera Krzysztofa Szablowskiego.

Decka przegrywała tylko punktem, ale jeszcze w końcówce tej części ponownie było 48:39. W trzeciej kwarcie przyjezdni przejęli mecz i wyszli na prowadzenie 68:63. Przez pięć minut następnej części Decka nie zdobyła punktu. Takiego przestoju nie wykorzystały Dziki, które do swojego dorobku dołożyły tylko cztery "oczka".

Niemoc gości przedłużała się, a po trafieniu Mateusza Bartosza Dziki prowadziły 77:70. Decka wróciła do gry, ale 46 sekund przed końcem kwarty po "trójce" Maksymiliana Motela było 80:74. Goście jednak doprowadzili do remisu 82:82, co oznaczało dogrywkę. W decydującym fragmencie trzy punkty zdobył dla nich Thomas Davis, a pięć "oczek" w tym szaloną "trójkę" na remis dołożył Karol Obarek.

Wszystko wskazywało, że pięć dodatkowych minut nie wystarczy do wyłonienia tryumfatora tych zawodów. Przy remisie 90:90 "trójkę" trafił jednak Damian Ciesielski. Koszykarz, który do dziewięciu punktów dołożył sześć asyst i pięć zbiórek nie imponował skutecznością (3/9 z gry), ale w najważniejszym momencie dał swojej drużynie zwycięstwo.

Oczywiście duży wkład w ten sukces mieli inni gracze. Karol Obarek i Thomas Davis zdobyli po 22 punkty, a Amerykanin miał też siedem zbiórek. Mateusz Kulis miał 12 punktów, osiem zbiórek i aż pięć bloków. Dziki musiały sobie radzić bez Alana Czujkowskiego, którego z gry wyeliminował wirus. Dla gospodarzy 18 punktów zdobył Maksymilian Motel, a Grzegorz Grochowski miał po 11 "oczek" i asyst.

Rozgrywający trafił tylko 3/12 prób z gry i było to gorzkie double-double podobnie, jak u Rafała Komendy (13 punktów i 10 zbiórek). Skrzydłowy wykorzystał 3/11 prób z gry oraz 7/18 rzutów wolnych. W tym elemencie cały zespół miał 23/42, a rywale 13/16.

Dziki Warszawa - Decka Pelplin 90:93 (28:15, 20:28, 15:25, 19:14, d. 8:11)

Dziki: Motel 18, Bartosz 15, Aleksandrowicz 13, Komenda 13, Grochowski 11, Azor 10, Griszczuk 5, Groth 4, Munyama 1, Janik 0.

Decka: Davis 22, Obarek 22, Kulis 12, Ciesielski 9, Kopycki 8, Konopatzki 6, Janik 5, Tyszka 4, Żebrok 3, Wyszkowski 2, Dzierżak 0.