Lider odrobił 14 punktów straty i przedłużył serię. Derby dla Sensation Kotwicy

Sensation Kotwica Kołobrzeg pewnie wygrała derbowy mecz z Żakiem Koszalin (95:83). Zdecydowanie więcej emocji było w Opolu, gdzie prowadzący w tabeli Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych w ostatnich sekundach przedłużył swoją serię.

Patryk Neumann
Damian Pieloch WP SportoweFakty / Karolina Bąkowicz / Na zdjęciu: Damian Pieloch
Weegree AZS Politechnika miała imponującą serię 13 domowych zwycięstw z rzędu. Na tak trudny teren pojechał Górnik Trans.eu Zamek Książ, który bez względu na miejsce rozgrywania meczu wygrał 10 ostatnich spotkań. Długo zanosiło się, że na tym koniec. Gospodarze w drugiej kwarcie wypracowali 14 punktów przewagi (47:33).

Jeszcze w końcówce prowadzili 79:75, ale ostatecznie przegrali 79:80. Rzut na zwycięstwo kilka sekund przed końcem trafił wszechstronny Arinze Chidom (14 punktów, dziewięć zbiórek i siedem asyst). Bartosz Majewski zdobył 20 "oczek", a dla Weegree AZS Politechniki 24 punkty (6/9 za trzy) rzucił Michał Kroczak, który 19 "oczek" zdobył w pierwszej połowie.

Spore emocje również w Tychach, gdzie WKK Wrocław pokonał GKS 91:89. Gospodarze byli w bardzo trudnej sytuacji (72:84), ale odrobili całą stratę. decydujący rzut trafił jednak Tomasz Ochońko, który w całym meczu zdobył 11 punktów. Maksymilian Wilczek rzucił 25 "oczek", a Jakub Koelner trafił 6/11 "trójek". Dla gospodarzy 28 punktów uzyskał Piotr Wieloch. Patryk Kędel miał 12 "oczek" i 11 zbiórek.

Sensation Kotwica Kołobrzeg prowadziła w derbach z Żakiem Koszalin 43:31. Później świetny fragment mieli gospodarze i to oni przeważali (56:51). Skończyło się pewnym zwycięstwem przyjezdnych, dla których sześciu z ośmiu grających koszykarzy zdobyło minimum 10 "oczek". Damian Pieloch uzyskał 17 punktów (6/8 z gry w tym 5/7 za trzy). W żaku więcej rzucili Artur Łabinowicz (29) i Jakub Dłoniak (18), ale znacząco wsparli ich jeszcze tylko Mateusz Kaszowski (14) i Mateusz Itrich (13).

Po dwóch porażkach przełamał się HydroTruck Radom, który wygrał w Krośnie z Miastem Szkła 94:83. Kluczowa okazała się trzecia kwarta (20:8). W tej części goście wypracowali 15 "oczek" przewagi, ale później jeszcze gospodarze zbliżyli się na cztery punkty. Faworytowi nie przeszkodziło 15 strat przy tylko pięciu przeciwnika.

HydroTruck do 21. zwycięstwa w sezonie poprowadziło czterech koszykarzy. Damian Jeszke uzyskał 23 punkty (9/10 z gry), 11 zbiórek i sześć asyst. Kaheem Ransom nie był tak skuteczny (5/18) jednak do 18 "oczek" dołożył osiem asyst, po sześć zbiórek, ale również strat. Filip Zegzuła uzyskał 16 punktów i osiem zbiórek, a Jakub Zalewski dołożył 14 "oczek" (4/8 za trzy).

W pierwszym sobotnim meczu nie było wielu emocji, bo SKS Starogard Gdański wygrał z dobrze dysponowanym ostatnio Enea Basketem Poznań 100:82. Nie zabrakło jednak ciekawych indywidualnych osiągnięć. Piotr Lis zdobył 24, a Filip Małgorzaciak 19 punktów.

Wojciech Czerlonko już po pierwszej połowie miał double-double. Ostatecznie do 16 punktów dołożył 14 zbiórek i pięć asyst. Dla beniaminka 21 punktów, 11 zbiórek i pięć asyst uzyskał Marcin Dymała. Wojciech Fraś miał 10 "oczek" i 15 zbiórek, a Bartosz Ciechociński 19 ze swoich 21 punktów zdobył w pierwszej połowie.

Wyniki sobotnich spotkań 30. kolejki Suzuki I ligi:

SKS Starogard Gdański - Enea Basket Poznań 100:82 (29:22, 21:13, 18:22, 32:25)

SKS: Lis 24, Małgorzaciak 19, Venzant 17, Czerlonko 16, Burczyk 9, Życzkowski 6, Perzanowski 4, Cebula 3, Motylewski 2, Janiak 0, Reszka 0.

Enea Basket: Ciechociński 21, Dymała 21, Nowicki 13, Fraś 10, Tomaszewski 6, Andrzejewski 3, Bednarek 2, Fiszer 2, Maćkowiak 2, Stankowski 2, Jakubiak 0, Wielechowski 0.

MKKS Żak Koszalin - Sensation Kotwica Kołobrzeg 83:95 (25:26, 13:17, 23:22, 22:30)

Żak: Łabinowicz 29, Dłoniak 18, Kaszowski 14, Itrich 13, Pisarczyk 4, Sanders 3, Marcinkowski 2, Karpik 0, Rompa 0.

Sensation Kotwica: Pieloch 17, Washington 16, Kowalenko 15, Śmigielski 15, Pułkotycki 12, Dzierżak 10, Kurpisz 7, Klawa 3.

Weegree AZS Politechnika Opolska - Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych 79:80 (20:19, 27:16, 18:27, 14:18)

Weegree AZS Politechnika: Kroczak 24, Jodłowski 12, Skiba 12, Kaczmarzyk 11, Mielczarek 11, Kowalczyk 5, Kobel 4, Białachowski 0, Kapuściński 0, Ratajczak 0.

Górnik Trans.eu Zamek Książ: Majewski 20, Chidom 14, Kruszczyński 13, Niedźwiedzki 13, Durski 11, Sitnik 4, Sobkowiak 3, Walski 2.

Miasto Szkła Krosno - HydroTruck Radom 83:94 (27:26, 25:28, 8:20, 23:20)

Miasto Szkła: Heliński 18, Jankowski 16, Dubults 13, Łałak 10, Śpica 8, Dawdo 7, Harris 4, Zagórski 4, Traczyk 3, Oczkowicz 0.

HydroTruck: Jeszke 23, Ransom 18, Zegzuła 16, Zalewski 14, Formella 8, Sadło 4, Sowa 4, Pietras 3, Patoka 2, Rojek 2.

GKS Tychy - WKK Wrocław 89:91 (24:18, 21:27, 21:28, 23:18)

GKS: Wieloch 28, Kędel 12, Mąkowski 11, Stankowski 10, Kamiński 6, Koperski 6, Krajewski 6, Nowakowski 5, Trubacz 5, Ziaja 0.

WKK: Wilczek 25, Koelner 19, Kiwilsza 11, Ochońko 11, Rutkowski 10, Zywert 8, Gabiński 5, Kowalczyk 2, Matusiak 0, Zabłocki 0.