Szalona końcówka meczu w NBA. Blok gwiazdy, który dał zwycięstwo Sixers

Brooklyn Nets mieli w czwartek zwycięstwo na wyciągnięcie ręki. Uaktywnił się jednak świetny Tyrese Maxey, a w końcówce kluczowy blok zaliczył Joel Embiid.

Patryk Pankowiak
Kluczowy blok Joela Embiida YouTube / NBA TNT / Kluczowy blok Joela Embiida
Jeszcze na niewiele ponad dwie minuty przed końcem trzeciego meczu serii Nets prowadzili 96:91. Sixers byli dodatkowo osłabieni brakiem wyrzuconego wcześniej z boiska Jamesa Hardena. Ale wtedy uaktywnił się Tyrese Maxey.

Utalentowany 22-latek był nie do zatrzymania, zdobył dziewięć punktów z rzędu. Maxey trafił bardzo ważny rzut za trzy na 44 sekundy przed końcem, po którym jego Philadelphia 76ers wyszli na prowadzenie 99:96.

Nets mieli jeszcze szansę doprowadzić do wyrównania. Spencer Dinwiddie zaatakował kosz i próbował zdobyć dwa punkty, ale tam czekał już Joel Embiid. Kameruński środkowy z francuskim paszportem zablokował próbę rywala, Sixers przejęli piłkę i triumfowali ostatecznie 102:97, obejmując prowadzenie 3-0 w serii.

Maxey wywalczył w czwartek 25 punktów, wykorzystał 10 na 17 oddanych prób z pola. Harden w 29 minut, które zdążył spędzić na parkiecie, uzbierał 21 oczek. Sędziowie odesłali go do szatni za uderzenie w okolice krocza. Gwiazdor Sixers nie był pewny, czy podjęli słuszną decyzję.

- Nikt mi tego nie wyjaśnił. Nie sądziłem nawet, że popełniłem faul. Tak nie może być - mówił później w rozmowie z mediami Harden.

Embiid już w pierwszej kwarcie mógł zakończyć swój udział w meczu. Sędziowie za kopnięcie Nica Claxtona ukarali go jednak tylko faulem niesportowym pierwszego stopnia. Środkowy twierdził później, że to był plan Nets na ten mecz - wyprowadzić go z równowagi. Kandydat do nagrody MVP długo grał z pięcioma faulami na koncie, ale ostatecznie dotarł do końca spotkania, notując 14 punktów i 10 zbiórek.

Gospodarze uzyskali w czwartek tylko 33-proc. skuteczności w rzutach za trzy. Lider ekipy z Brooklynu, Mikal Bridges zdobył 26 oczek, ale trafił zaledwie 9 na 26 oddanych rzutów z pola. Nets wygrali trzecią kwartę 35:18 i objęli prowadzenie 82:76, ale nie potrafili utrzymać go do końca.

Czwarty mecz serii odbędzie się 22 kwietnia, ponownie w Nowym Jorku. Jeśli Sixers go wygrają, zakończą rywalizację.