1. kolejka ESAKE: Mistrz demoluje, Olympiakos lepszy od Arisu

W najciekawszym pojedynku 1. kolejki ESAKE zespół Arisu Saloniki nie sprostał na własnym parkiecie ekipie Olympiakosu Pireus, przegrywając pojedynek 78:85. Fatalnie nowy sezon rozpoczęli natomiast koszykarze Olimpii Larissy, którzy przed własną publicznością zostali wręcz zdemolowani przez drużynę aktualnego mistrza Grecji - Panathinaikos Ateny.

Łukasz Żaguń

Już na początku rozgrywek greckiej ESAKE doszło do bardzo ciekawej potyczki pomiędzy zespołami Arisu Saloniki oraz Olympiakosu Pireus. Rzecz jasna faworytem tego spotkania byli wicemistrzowie Grecji, jednak wygrana gospodarzy tego pojedynku na pewno nie mogłaby urastać do miana sensacji. Walka od samego początku była zacięta, choć przez cały czas nieznacznie przeważali goście. Koszykarze Olympiakosu do końca spotkania wykazywali więcej doświadczenia, co zaowocowało 7-punktowym, niezwykle cennym zwycięstwem. Do triumfu swoją drużyną poprowadzili gracze "rodem z NBA" - Linas Kleiza oraz Josh Childress, którzy zdobyli łącznie 41 "oczek".

Do sporej niespodzianki doszło natomiast w Atenach, gdzie faworyzowany zespół AEK musiał uznać wyższość Trikalli 2000. Decydująca okazała się druga kwarta spotkania, którą drużyna przyjezdnych wygrała różnicą 12 "oczek". Co ciekawe aż 4 zawodników miejscowej ekipy zapisało na swoje konto powyżej 15 punktów. Jednak goście także mieli tego dnia swoich liderów. Najlepiej spisał się A.J. Abrams, autor 25 "oczek".

Niespodziankę swoim kibicom sprawili także gracze DASH Peristeri. Beniaminek ESAKE pokonał na własnym parkiecie ekipę Panioniosu Ateny, czyli drużynę, która pretenduje nawet do pierwszej czwórki sezonu. Początek meczu nie zapowiadał jednak klęski przyjezdnych, którzy po 10 minutach gry objęli 4-punktowe prowadzenie. Goście poczuli się w tym momencie prawdopodobnie zbyt komfortowo, za co w kolejnej kwarcie zostali surowo skarceni. Gospodarze po dwóch odsłonach prowadzili różnicą 9 "oczek" i tej przewagi nie oddali już do końca pojedynku. Najlepszym strzelcem w drużynie miejscowych okazał się tego dnia Jamie Arnold, zdobywca 18 punktów.

Prawdziwa demolka miała jednak miejsce w Larissie, gdzie miejscowy zespół Olimpii podejmował aktualnego mistrza Grecji, ekipę Panathinaikosu Ateny. Zwycięzca tego pojedynku znany był już teoretycznie przed spotkaniem, ale chyba nikt nie spodziewał się, że przewaga mistrza sięgnie aż takich rozmiarów. Panathinaikos wygrał spotkanie 83:48. Warto zauważyć, że goście już w pierwszej kwarcie zyskali sobie aż 20-punktową przewagę. W tym czasie dali rzucić swoim rywalom zaledwie 6 "oczek". Trener Żeljko Obradović mógł tego dnia posłać na plac gry wszystkich zawodników, których miał do dyspozycji. Najlepiej wypadł Nick Calathes, który w 25 minut zapisał na swoje konto 15 punktów.