Zasypali rywali trójkami. Nieoczekiwany bohater Startu

Siedem trójek w ostatnich siedmiu minutach spotkania - przy takiej serii ciężko było zawodnikom Enea Stelmet Zastalu Zielona Góra utrzymać prowadzenie w starciu z Polski Cukier Startem Lublin.

Patryk Pankowiak
Novak Musić i Jabril Durham PAP / Lech Muszyński / Na zdjęciu: Novak Musić i Jabril Durham
Enea Stelmet Zastal po sensacyjnej wygranej we Włocławku nad tamtejszym Anwilem (liderem Orlen Basket Ligi) chciał pójść za ciosem. I długo w starciu z faworyzowanym rywalem z Lublina był bardzo blisko.

Jeszcze siedem minut przed końcem zielonogórzanie prowadzili 75:71. Wtedy mecz przejął jednak Tomislav Gabrić. Ten długo był w cieniu kolegów, ale decydujące rzuty trafiał właśnie on.

Pięć celnych trójek z rzędu odmieniło wszystko. Łącznie lublinianie w czwartej kwarcie przymierzyli z dystansu aż siedmiokrotnie. Przy takim gradzie trójek gospodarze byli bez szans dotrzymać kroku.

Gabrić ostatecznie miał 19 punktów. Był kluczowym graczem Startu w końcówce, ale nie najlepszym w swoim zespole. 23 oczka, osiem asyst, sześć zbiórek i trzy przechwyty skompletował Liam O'Reilly, a 13 punktów, 15 asyst i siedem zbiórek dołożył Jabril Durham.

To właśnie Durham od samego początku miał największą ochotę i energię do gry. Wszystkie swoje punkty zdobył przed przerwą, a po niej wcielił się w rolę kreatora. Enea Stelmet Zastal miał z kolei doskonale dysponowanego Michała Kołodzieja (25 punktów, 9/11 z gry). 20 punktów miał z kolei Darious Hall.

19:34 - takim wynikiem zakończyła się ostatnia kwarta, która definitywnie rozwiała wszystkie nadzieje gospodarzy na sukces. Gracze Startu w tym czasie trafili połowę wszystkich swoich rzutów za trzy punkty.

Gospodarze pozostali z sześcioma zwycięstwami na koncie - przewaga nad Muszynianka Domelo Sokołem Łańcut spadła do jednego triumfu po tym, jak ostatni w tabeli zespół ograł Arriva Polski Cukier Toruń.

Start z kolei po triumfie w Zielonej Górze ma bilans 14:11 i pozostaje w walce o play-off.

Enea Stelmet Zastal Zielona Góra - Polski Cukier Start Lublin 91:103 (24:25, 26:21, 22:23, 19:34)

Zastal: Michał Kołodziej 25, Darious Hall 20, A.J. English 14, Gligorije Rakocević 8, Jeriah Horne 7,  Marcin Woroniecki 6, Novak Musić 6, Paweł Kikowski 3, Aleksander Lewandowski 1, Jan Wójcik 0.

Start: Liam O'Reilly 23, Barret Benson 22, Tomislav Gabrić 19, Jabril Durham 13 (15 as), Daniel Szymkiewicz 9,  Jakub Karolak 8, Trey Wade 6, Filip Put 3, Bartłomiej Pelczar 0, Roman Szymański 0.