19. kolejka ACB: Walencja lepsza od lidera, porażka Ignerskiego

W meczu na szczycie 19. kolejki ACB Power Electronics Walencja pokonała u siebie Regal FC Barcelonę w ultradefensywnym spotkaniu zakończonym wynikiem 60:59. Potknięcie Katalończyków wykorzystały ekipy Caji Laboral Baskonia i Realu Madryt, które zbliżyły się do prowadzącego lidera. Zespół z Kraju Basków odprawił z kwitkiem Bizkaię Bilbao, zaś Królewscy pokonali Lagun Aro Michała Ignerskiego. Sensacyjne zwycięstwo zanotowali natomiast koszykarze CB Murcji.

Michał Fałkowski

To miało być kolejne starcie, w którym Regal FC Barcelona zapewni sobie szybkie prowadzenie i spokojnie będzie kontrolować przebieg meczu aż do ostatniej syreny. Bo choć Power Electronics Walencja w porównaniu z poprzednim sezonie awansowało o co najmniej jedną półkę, to jednak do zespołu prowadzonego przez Xaviera Pascuala nadal trochę mu brakuje.

Pierwsza kwarta zresztą potwierdziła przedmeczowe opinie, gdyż goście pozwolili rywalom na zdobycie tylko ośmiu oczek. Gospodarze co prawda zdołali jeszcze przed przerwą doprowadzić do remisu, lecz tuż na początku czwartej kwarty, po okresie świetnej gry Ricky’ego Rubio, Barcelona ponownie wygrywała - tym razem 48:40. Wygrywała także jeszcze na 0,7 sekundy przed końcową syreną (59:57), lecz piłkę z boku wybijał Victor Claver. Reprezentant Hiszpanii przytomnie dojrzał urywającego się na zasłonie Rafę Martineza, a ten błyskawicznie złożył się do rzutu z dystansu i po chwili to miejscowi mogli cieszyć się z wygranej w ultradefensywnym spotkaniu. Bohater starcia zdobył 16 oczek, a 15 dołożył Kosta Perović. Innymi słowy, duet ten zdobył ponad połowę punktów swojej drużyny.

Wpadkę lidera wykorzystały dwie ekipy ze ścisłego peletonu. Caja Laboral Baskonia w derbach Kraju Basków pewnie pokonała Bizkaię Basket Bilbao, decydujący cios zadając w czwartej kwarcie. Wówczas po dwie trójki zdobyli Carl English (11 oczek ogółem) i Mirza Teletović (18), punkty spod kosza dodał Tiago Splitter (19) i przewaga gości wzrosła z siedmiu do piętnastu oczek. Bez większych problemów spotkanie na swoją korzyść przechyliła również drużyna Realu Madryt, która okazała się lepsza od Lagun Aro Gipuzkoa.

Królewscy jak zwykle zaprezentowali bardzo zespołową koszykówkę, umiejętnie dzieląc się piłką w ataku. Stąd też aż siedmiu zawodników przekroczyło barierę dziesięciu oczek, a najlepszy Rimantas Kaukenas zdobył 16 punktów. Po stronie przegranych również 16 oczek zdobył, i dzięki temu został najskuteczniejszym graczem swojego zespołu, Michał Ignerski. Polak przebywał na parkiecie przez 25 minut i w tym czasie miał skuteczność 1/1 za dwa, 4/9 za trzy i 2/3 z linii osobistych. Ponadto zebrał trzy piłki z tablic, popełnił dwa faule i dwa wymusił.

Wydarzeniem 19. kolejki w hiszpańskiej ekstraklasie było dopiero czwarte w sezonie zwycięstwo CB Murcji. Podopieczni Edu Torresa jak dotąd spisują się bardzo słabo, więc pokonanie Ayudy de Accion Fuenlabrada urosło do miana sensacji. Poza samym faktem, szokują także rozmiary wygranej - różnicą 27 oczek, podczas gdy 26 punktów dla Murcji uzyskał Milos Vujanić.

Wyniki 19. kolejki ACB:

Power Electronics Walencja - Regal FC Barcelona 60:59 (8:15, 17:10, 13:17, 22:17)
(Martinez 16 (3x3), Perović 15 (9 zb.) - N’Dong 13, Navarro 11 (3x3, 5 as.)

Gran 2014 Canaria - Asefa Estudiantes Madryt 76:75 (26:16, 19:23, 14:16, 17:20)
(Carroll 24 (3x3), Savane 12, McDonald 11 - Lofton 23 (2x3), Suarez 13 (2x3), Jasen 10 (1x3))

Unicaja Malaga - Suzuki Manresa 79:74 (18:15, 23:26, 12:15, 26:18)
(Dixon 26 (5x3, 6 zb.), Archibald 14 (13 zb.), Freeland 10 - Grimau 17 (5x3), San Miguel 11 (1x3), Lewis 10)

Xacobeo Blu:sens Obradoiro - Blancos de Rueda Valladolid 78:80 (24:22, 16:21, 17:23, 21:14)
(Djedović 18 (3x3), Jackson 14 (9 zb.), Stanić 14 (4x3, 5 as.), Vasileiadis 14 (2x3) - Barnes 19 (9 zb.), Van Lacke 19 (4x3), Battle 10)

Cajasol Sewilla - DKV Joventut Badalona 72:59 (16:18, 22:24, 13:12, 21:5)
(Savanović 18 (2x3), Calloway 15 (3x3), Ellis 12 (3x3) - Valters 14 (4x3), Tucker 12 (2x3), Koffi 11 (6 zb.))

Meridiano Alicante - CB Granada 80:74 (16:18, 28:12, 15:17, 21:27)
(Llompart 21 (3x3), Andriuskievicius 19 (1x3, 7 zb.), Stojić 15 (1x3) - Ingles 17 (2x3, 7 zb.), Hendrix 10 (10 zb.), Hunter 10 (6 zb.), Gianella 10 (2x3))

Bizkaia Basket Bilbao - Caja Laboral Baskonia 71:86 (15:23, 21:21, 17:18, 18:24)
(Banić 15, Mumbru 13 (1x3) - Splitter 19 (1x3), Teletović 18 (3x3), San Emeterio 14, English 11 (2x32), Huertas 11 (1x3, 6 as.))

CB Murcja - Ayuda de Accion Fuenlabrada 98:71 (29:14, 28:13, 22:30, 19:14)
(Vujanić 26 (3x3), Robles 22 (3x3), Delininkaitis 12 (2x3), Scepanović 12 (2x3) - Fitch 26 (1x3, 7 zb.), Thomas 11 (1x3), Burstein 10 (2x3))

Lagun Aro Gipuzkoa - Real Madryt 72:96 (27:24, 18:30, 15:27, 12:15)
(Ignerski 16 (4x3), Panko 15 (1x3, 7 zb.) - Kaukenas 16 (1x3), Bullock 14 (1x3), Reyes 12, Jarić 11 (2x3), Lavrinović 11, Velicković 11, Prigioni 10 (2x3, 7 as.))

Tabela po 19 kolejce ACB:

1. Regal FC Barcelona 17-2 0.894 1538-1203 +335
2. Caja Laboral Baskonia 16-3 0.842 1533-1383 +150
3. Real Madryt 15-4 0.789 1504-1347 +157
4. Power Electronics Walencja 13-6 0.684 1437-1402 +35
5. Cajasol Sewilla 11-8 0.579 1357-1286 +71
6. DKV Joventut Badalona 11-8 0.579 1475-1469 +6
7. Unicaja Malaga 9-10 0.474 1482-1431 +51
8. Gran Canaria 2014 9-10 0.474 1418-1402 +16
9. Asefa Estudiantes Madryt 9-10 0.474 1448-1457 -9
10. Blancos de Rueda Valladolid 9-10 0.474 1423-1473 -50
11. Suzuki Manresa 8-11 0.421 1324-1403 -79
12. Xacobeo Blu:sens Obradoiro 7-12 0.368 1449-1521 -72
13 Lagun Aro Gipuzkoa 7-12 0.368 1454-1528 -74
14. CB Granada 7-12 0.368 1445-1525 -80