Wielki mecz Katarzynek - podsumowanie 12. kolejki Ford Germaz Ekstraklasy

Porażka KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski w Toruniu z Energą - to największe wydarzenie 12. kolejki Ford Germaz Ekstraklasy. Po tej porażce akademiczek na fotel lidera powróciła Wisła Can Pack Kraków, która wygrała we własnej hali z PTS Liderem Pruszków. Kolejnych porażek doznały drużyny Odry Brzeg, ŁKS Siemens AGD Łódź i UTEX ROW Rybnik, czyli trzy drużyny, które od początku sezonu okupują ostatnie miejsca ligowej tabeli.

W tym artykule dowiesz się o:

ŁKS Siemens AGD Łódź - CCC Polkowice 52:70 (18:16, 12:16, 10:27, 12:11)

CCC Polkowice to klasa w samym sobie i do Łodzi na mecz z ŁKS Siemens AGD podopieczne Krzysztofa Koziorowicza jechały z jasno określonym celem, którym była wygrana. Gospodynie nie zamierzały się jednak położyć przed faworytem i podjęły rękawicę. Po pierwszej połowie meczu Pomarańczowe prowadziły, ale różnicą tylko dwóch punktów. Kluczowa okazała się kwarta numer trzy oraz skuteczność Anny Pietrzak i Natalii Trofimowej. Obie strzelały jak z armaty, a przewaga CCC w mgnieniu oka osiągnęła pułap niemal 20 punktów. Te dziesięć minut rozwiało wszelkie wątpliwości, a po końcowej syrenie meczu ekipa CCC mogła cieszyć się z kolejnego triumfu w tegorocznym sezonie.

MVP spotkania: Amisha Carter; 17 punktów (7/14 z gry), 10 zbiórek, 3 przechwyty

Przeczytaj szczegółową relację z tego spotkania: -> Trzecia kwarta dała zwycięstwo <-

UTEX ROW Rybnik - Super Pol Tęcza Leszno 59:71 (17:21, 17:10, 17:20, 8:20)

Przed meczem obaj trenerzy mocno wierzyli, że ten mecz zakończy się zwycięstwem ich zespołów. Gdy na początku czwartej kwarty rybniczanki objęły kilkupunktowe prowadzenie wydawało się, że kibice w Rybniku w końcu poznają smak zwycięstwa w tym sezonie (UTEX ROW dotychczas wygrał tylko jedno spotkanie, ale na wyjeździe). Zdecydowanie nie chciał dopuścić do tego Jarosław Krysiewicz. Ten zmienił system gry w defensywie, a to pozwoliło jego podopiecznym nie tylko odrobić straty, ale notując run 16:0, po prostu wybić rybniczankom z głów marzenia o sukcesie. Znakomity mecz rozegrała Joy Cheek, a w decydujących fragmentach meczu w rolę egzekutorki wcieliła się Mercedes Fox-Griffin i to była recepta na sukces Tęczy na Śląsku.

MVP spotkania: Joy Cheek; 21 punktów (9/17 z gry), 9 zbiórek, 4 asysty, 2 przechwyty

Przeczytaj szczegółową relację z tego spotkania: -> Tęcza zabłysnęła w czwartej kwarcie <-

Wisła Can Pack Kraków - PTS Lider Pruszków 70:52 (24:14, 12:14, 19:7, 15:17)

Najlepsza w historii występów w Ford Germaz Ekstraklasie seria zwycięstw drużyny PTS Lider Pruszków została zakończona, ale można było się tego spodziewać. Ekipa spod Warszawy co prawda walczyła dzielnie pod Wawelem o kolejną wygraną, ale ambicja wystarczyła tylko na pierwszą połowę meczu. Po przerwie dominacja Wisły Can Pack była już absolutna. Biała Gwiazda wygrała pewnie różnicą 18 punktów, a po porażce w tej kolejce ekipy KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski powróciła na fotel lidera rozgrywek - a dokładnie o to wymarzył sobie przed kilkoma dniami Jose Ignacio Hernandez, żeby pierwszą rundę zakończył na pierwszym miejscu.

MVP spotkania: Erin Phillips; 13 punktów (5/8 z gry), 6 zbiórek, 4 asysty, przechwyt

Przeczytaj szczegółową relację z tego spotkania: -> Zgodnie z planem <-

Odra Brzeg - Widzew Łódź 57:82 (12:25, 14:12, 18:28, 13:17)

Zmiana trenera nie pomogła, a Odra Brzeg przegrała wysoko swój kolejny mecz. Pod wodzą Wadima Czeczuro niewiele mogło się zmienić, gdyż brzeżanki grają po prostu fatalnie. Ambitnie grająca Xenia Stewart na niewiele się zdała, gdyż to Widzew tworzył drużynę i to beniaminek wygrał spokojnie, bo różnicą aż 25 oczek! Ekipa dowodzona przez Miodraga Gajicia zatem spokojnie realizuje swój cel, jakim na początku miało być utrzymanie w ligowej elicie, a w trakcie sezonu poprzeczkę jeszcze bardzie sobie podniesiono, bo oczekiwania sięgają już fazy play off.

MVP spotkania: Aleksandra Pawlak, 14 punktów (4/6 z gry), 7 zbiórek, 2 bloki

Lotos Gdynia - INEA AZS Poznań 74:55 (20:19, 11:14, 24:12, 19:10)

INEA AZS Poznań do Gdyni jechała na skazanie. W składzie akademiczek nie było dodatkowo Candice Champion, a to sprawiało, że trener Krzysztof Szewczyk pod koszem do swojej dyspozycji miał jedynie Joannę Kędzię. INEI nie przeszkodziło to jednak, żeby po pierwszej połowie meczu prowadzić z mistrzem Polski! Po przerwie gdynianki wyszły jednak na parkiet zupełnie odmienione, a co najważniejsze powróciła im skuteczność. Podkoszowe luki poznanianek do perfekcji wykorzystywała Sandora Irvin, która tego dnia nie miała sobie równych notując 20 punktów i 16 zbiórek.

MVP spotkania: Sandora Irvin; 20 punktów (7/9 z gry), 16 zbiórek, 4 bloki, asysta

Przeczytaj szczegółową relację z tego spotkania: -> Zabójcza druga połowa <-

Energa Toruń - KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski 74:67 (24:20, 14:15, 17:15, 19:17)

Okrzyknięty jednogłośnie hitem kolejki pojedynek w Toruniu pomiędzy Energą i KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski nie zawiódł. Katarzynki, które w tym sezonie nie wygrały jeszcze we własnej hali żadnego meczu z rywalem z najwyższej półki, wyszły na parkiet niezwykle zmobilizowane. Ekipa dowodzona przez Elmedina Omanicia zagrała niesamowicie i nawet problemy z przewinieniami Jeleny Maksimovic oraz Very Perostyjskiej nie przeszkodziły im w realizacji swojego celu na ten mecz. Asem w talii Omanicia okazała się Emilia Tłumak, która rozegrała znakomite zawody. Akademiczki walczyły dzielnie, ale opcji w ofensywie w ich zespole nie było zbyt dużo. Zawiodły bowiem dwie podstawowe koszykarki, czyli Samantha Jane Richards oraz Jelena Leuczanka. Obie popełniły w sumie aż 15 strat, a białoruska środkowa do tego trafiła zaledwie 3 z 14 oddanych rzutów z gry. Była to druga przegrana gorzowianek w lidze, a to oznacza oddanie fotela lidera na ręce teamu z Krakowa.

MVP spotkania: Emilia Tłumak; 20 punktów (8/14 z gry), 6 zbióek, 2 asysty, przechwyt

Pauza: Artego Bydgoszcz

MVP 12. kolejki FGE wg SportoweFakty.pl: Sandora Irvin (Lotos Gdynia)

INEA AZS Poznań w Gdyni na mecz z Lotosem pojawiła się praktycznie tylko z jedną podkoszową, a to musiały wykorzystać mistrzynie Polski. Królem strefy podkoszowej była Amerykanka Sandora Irvin, która zdominowała "pomalowaną" część boiska. W swoich statystykach zapisała 20 punktów (6/7 za dwa, 1/2 za trzy, 5/6 za jeden), 16 zbiórek, asystę i aż 4 bloki, a to wszystko w 28 minut na parkiecie. Taki występ swojej podopiecznej z pewnością cieszy trenera Dariusza Raczyńskiego, ale on z pewnością marzyłby sobie, żeby Irvin tak dysponowana była w spotkaniach najwyższej rangi.

Najlepsza Polka 12. kolejki FGE wg SportoweFakty.pl: Emilia Tłumak (Energa Toruń)

Spotkania o najwyższą stawkę bardzo mobilizują i udowodniła to Emilia Tłumak w starciu jej Energi Toruń z KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski. Skrzydłowa Katarzynek rozegrała najlepsze spotkanie w sezonie, a jej ekipa wygrała z wicemistrzyniami Polski, które do tej pory przegrały tylko z PTS Liderem Pruszków. Popularna "Szpila" miała swój dzień. Na parkiecie spędziła 37 minut, a w tym czasie wywalczyła 20 punktów (6/8 za dwa, 2/6 za trzy, 2/2 za jeden), 6 zbiórek, 2 asysty i przechwyt. Tłumak można spokojnie nazwać katem akademiczek, a trener Omanic z pewnością marzyłby o takiej dyspozycji swojej podopiecznej w każdym meczu.