Triumf gospodarzy w wojnie nerwów - relacja z meczu Olimp Start Lublin - KPSW Astoria Bydgoszcz

Batalia o utrzymanie miała niezwykle wyrównany przebieg. Na niespełna 3 minuty przed ostatnią syreną był remis 60:60. W kluczowym momencie lepiej zaprezentowali się podopieczni Dominika Derwisza i to oni wywalczyli utrzymanie w I lidze.

Paweł Patyra

Pierwszy raz w fazie play-out Olimp Start wygrał w inauguracyjną kwartę. Koszykarze Astorii kiepsko rozpoczęli mecz, szybko popełnili 4 faule i przy stanie 9:2 dla gospodarzy trener Jarosław Zawadka poprosił o przerwę. Wkrótce lubelski zespół objął najwyższe, 13-punktowe prowadzenie, lecz rywale przebudzili się i zmniejszyli stratę.

W połowie drugiej części gry 4. przewinienie zapisał na swoim koncie Sebastian Laydych i usiadł na ławce rezerwowych. Astoria poradziła sobie bez niego i po dwóch akcjach Igora Treli wygrywała 32:31. Nie potrafiła jednak zwiększyć minimalnej przewagi i w ostatniej akcji Przemysław Łuszczewski rzutem z półdystansu doprowadził do remisu 32:32.

Bydgoska drużyna wygrała początek trzeciej kwarty i konsekwentnie utrzymywała dystans. Dzięki celnej "trójce" Łuszczewskiego Olimp Start zmniejszył stratę do jednego punktu, lecz w odpowiedzi zza linii 6,75 m trafił Mateusz Bierwagen. Znów nie popisał się Adam Myśliwiec, który kolejny raz w obecnym sezonie zanotował zupełnie nieudaną próbę wsadu. Przed decydującą częścią gry Astoria prowadziła 54:49.

Mimo wszystko bardziej doświadczeni koszykarze Olimpu Startu przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść, choć w ciągu ostatniej kwarty na tablicy kilka razy widniał wynik remisowy. Bydgoski zespół kończył mecz bez pięciu koszykarzy wykluczonych za popełnienie 5 fauli! Natomiast z powodu kontuzji kolana parkiet opuścił kapitan gospodarzy - Michał Sikora. W końcówce Astorii zabrakło skuteczności, w ciągu pięciu ostatnich minut zdobyła zaledwie dwa punkty przy ośmiu Olimpu Startu i to podopieczni trenera Derwisza cieszyli się z utrzymania.

Drużynę z Bydgoszczy głośno dopingowała kilkudziesięcioosobowa grupa kibiców. Nie chcieli ustępować im lubelscy fani, którzy licznie odwiedzili halę MOSiR w niedzielny wieczór. - To jest godne podziwu, że kibice odbyli tak długą podróż. Na poziomie I ligi takie rzeczy się nie zdarzają - z uznaniem mówi Tomasz Prostak. - Cieszy, że nasi fani niewątpliwie pomogli nam w najważniejszym meczu - dodaje.

Olimp Start Lublin - KPSW Astoria Bydgoszcz 68:60 (22:16, 17:23, 10:15, 19:6)