Czarne chmury nad Rosą i Sportino - po 8. kolejce I ligi koszykarzy

Zdjęcie okładkowe artykułu:

W miniony weekend doszło do dwóch szlagierowych starć na pierwszoligowych parkietach. Jedno z nich potwierdziło przedsezonowe przewidywania, a drugie coraz bardziej oddaliło wizję walki o czołowe lokaty jednego z faworytów. Bez zwycięstwa nadal pozostaje Sportino Inowrocław, które sromotnie poległo w Lublinie.

W sobotę wszystkie oczy zwrócone były na Gdynię. Miejscowy Start stał przed najtrudniejszym testem w sezonie. Podopieczni Pawła Turkiewicza zdali go celująco pokonując Spójnię Stargard Szczeciński 76:66. O sukcesie gospodarzy zadecydowała bardziej wyrównana kadra, która potrafiła wykrzesać maksimum sił w trzeciej kwarcie przesądzając praktycznie losy zwycięstwa. Teraz przed nadmorską ekipą kolejny wymagający mecz w Łańcucie.

Czwartej porażki w rozgrywkach doznał tymczasem drugi papierowy faworyt. Rosa Radom nie miała większych szans w Toruniu, o czym świadczy fakt, że przyjezdni nie wygrali choćby jednej kwarty. Najwyraźniej mozolnie budowana maszyna nadal nie funkcjonuje najlepiej, a straty poniesione w pierwszej rundzie mogą się okazać decydujące w kontekście walki o czołowe lokaty. Na razie trener Piotr Ignatowicz wraz ze swymi koszykarzami musi się głowić, jak przerwać złą passę i nie wypaść z pierwszej ósemki.

Gracz kolejki:

Mateusz Kostrzewski

22-letni koszykarz wyrasta na jedną z gwiazd zaplecza TBL. Dobitnie przekonała się o tym w sobotę Spójnia, która w żaden sposób nie potrafiła zatrzymać skrzydłowego Startu. Kostrzewski zdobył 20 punktów (7/10 z gry i 5/6 na linii rzutów wolnych) oraz dołożył 6 zbiórek, co dało najwyższy w tej kolejce eval wynoszący 26. Wobec tego osiągnięcia zdobytego w meczu na szczycie i niebagatelnego wpływu na losy spotkania Kostrzewski okazał się bezkonkurencyjny.

Drużyna kolejki:

MKS Start Lublin

Za lubelskimi koszykarzami ciężkie chwile i upokarzające porażki. Podopieczni Dominika Derwisza, który mimo złego okresu uniknął dymisji podnieśli się w dobrym stylu pewnie ogrywając Sportino Inowrocław, które nie potwierdziło formy prezentowanej ze znacznie wyżej notowanymi przeciwnikami. Sobotnie zwycięstwo wobec wymagających rywali w najbliższym czasie może się okazać bezcenne dla lubelskiego Startu.

Rozczarowanie kolejki:

POLOmarket Sportino Inowrocław

W tej kategorii zaciekle rywalizowali gracze Sportino i Rosy. Niewątpliwie oba zespoły zawodzą, lecz siedem porażek na otwarcie rozgrywek po prostu przeraża. Mimo że drużyna prowadzona przez Aleksandra Krutikowa przeszła gruntowną przebudowę, to posiada na tyle doświadczonych koszykarzy, że biorąc pod uwagę terminarz powinni oni pokusić się o przynajmniej dwa zwycięstwa. W sobotę energii wystarczyło im tylko na trzy kwarty, a końcowy rezultat z nieobliczalnym Startem Lublin nie wymaga głębszej analizy. Szansa na przełamanie już w środę, lecz MKS Dąbrowa Górnicza nie ułatwi zadania inowrocławskiej ekipie.

Zaskoczenie kolejki:

Tomasz Stępień

Koszykarz, który na dobre zadomowił się w pierwszej piątce Spójni Stargard Szczeciński do tej pory widoczny głównie w defensywie, czyli dla większości fanów po prostu niczym się niewyróżniający. W ostatnich meczach znacznie więcej wnosi też w ataku. Gdyńskiemu Startowi rzucił 13 punktów, co było najlepszym osiągnięciem w jego drużynie oraz miał 7 zbiórek.

wyniki:

Znicz Basket Pruszków - Sudety Jelenia Góra 79:74 (14:14, 24:14, 21:30, 20:16)>

Start Gdynia - Spójnia Stargard Szczeciński 76:66 (17:17, 20:23, 26:13, 13:13)>

Start Lublin - POLOmarket Sportino Inowrocław 80:61 (17:17, 18:18, 22:16, 23:10)>

AZS WSGK Kutno - Polonia Przemyśl 75:62 (21:10, 13:21, 17:14, 24:17)>

MKS Dąbrowa Górnicza - SKK Siedlce 71:51 (19:13, 12:14, 20:13, 20:11)>

PC SIDEn Toruń - Rosa Radom 76:63 (17:15, 20:16, 19:12, 20:20)>

AZS Radex Szczecin - MOSiR Krosno 75:72 (22:15, 13:17, 19:17, 21:23)>