NBA: Historyczny Nash, Gortat śrubuje rekord, Phoenix zwycięża

Steve Nash został najlepiej asystującym zawodnikiem w historii Phoenix Suns, a Marcin Gortat zanotował kolejne double-double (23 pkt i 11 zb) w wygranym przez Słońca wyjazdowym meczu z New Orleans Hornets 120:103.

Jacek Konsek

Steve Nash przeszedł do historii klubu z Arizony i w liczbie asyst prześcignął Kevina Johnsona. Kanadyjski rozgrywający w środę zaaplikował Szerszeniom 30 punktów (13/16 z gry) i rozdał 10 asyst. Ma ich w sumie na swoim koncie już 6522 w ciągu 9,5 lat gry w zespole z Arizony.

- Powiem szczerze, że ważniejsze jest zwycięstwo w meczu. Cieszę się jednak z tego rekordu, bo Kevin to wspaniały gracz, który zasługuje na szacunek za to kim był. Cieszę się również dlatego, ponieważ Phoenix to świetny klub i granie tutaj to wielki honor. Jak mówię jednak, najważniejsze jest zwycięstwo w tym meczu - powiedział 37-latek urodzony w Republice Południowej Afryki.

Słońca po raz drugi w sezonie pokonały New Orleans Hornets (120:103), choć jeszcze w pierwszej połowie to Szerszenie prowadziły 57:44. Po przerwie sprawy w swoje ręce wzięli podopieczni Alvina Gentry'ego, w szeregach których znów bardzo dobrze spisał się Marcin Gortat.

Nasz rodak miał 23 punkty i 11 zbiórek, dwie asysty, przechwyt i blok w 38 minut (najwięcej w zespole). Polak aż 14-krotnie stawał na linii rzutów wolnych i pomylił się tylko trzy razy. To 13. kolejny mecz Gortata z dwucyfrowym wynikiem w zbiórkach, co jest zdecydowanie najlepszym wynikiem w lidze.

- Kluczem do wygranej była nasza wysoka skuteczność. Poza tym jeśli Steve jest w takiej formie, to możemy być spokojni. Był naprawdę agresywny w ofensywie - przyznał Gentry, którego zespół z bilansem 8-13 wciąż okupuje 12. miejsce na Zachodzie.

***

W rewanżu za finał Konferencji Zachodniej Oklahoma City Thunder zwyciężyła obrońców tytułu Dallas Mavericks 95:86. Motorem napędowym najlepszego zespołu w lidze był duet Kevin Durant-Russell Westbrook, który zgromadził w sumie 56 punktów. Nieprawdopodobne rzeczy w obronie wyczyniał z kolei Serge Ibaka, który zablokował 10 rzutów i miał 11 zbiórek.

- On był niesamowity. Spisuje się świetnie w defensywie w ośmiu z ostatnich dziewięciu meczach - powiedział Scott Brooks, szkoleniowiec Grzmotu, który ma bilans 17-4.

Fatalny mecz rozegrał Dirk Nowitzki, który chybił 13 z 15 rzutów z gry! W zespole Mavs zabrakło kontuzjowanego Jasona Kidda.

40 punktów LeBrona Jamesa nie pomogło Miami Heat w pokonaniu Milwaukee Bucks. Będący w kapitalnej formie Żar poległ w Bradley Center, gdzie niesamowite zawody rozegrał Brandon Jennings. Leworęczny snajper Kozłów trafił siedem trójek i z 31 oczkami był bohaterem meczu. Milwaukee pokonali Miami już po raz drugi w obecnych rozgrywkach.

- W trzeciej i czwartej kwarcie zaczęli trafiać, dlatego wrócili do meczu. Mieli niezłą serię, my staraliśmy się utrzymać, ale nie udało się - powiedział James, który aż 24 punkty zdobył w premierowej kwarcie.

- Przeciwko nim nie można grać zwykłego meczu, trzeba grać niezwykłe zawody. W drugiej połowie moi chłopcy właśnie tak zagrali - dodał Scott Skiles, opiekun Bucks, którzy legitymują się bilansem 10-11.

44-punktowa porażka Charlotte Bobcats to najgorszy wynik w historii klubu. Rysie dostały ostre lanie od Portland Trail Blazers (68:112) a jednym z katów okazał się Gerald Wallace, były gracz Cats, autor 23 punktów. 24 oczka zgromadził Jamal Crawford, a 22 dołożył LaMarcus Aldridge.

To 10 porażka z rzędu Bobcats, którzy z bilansem 3-20 są najgorszym zespołem w NBA. - Do boju Charlotte! Zróbcie z tego mecz! - krzyczał jeden z fanów obecnych na trybunach Rose Garden, gdzie rozgrywała się egzekucja podopiecznych Paula Silasa.

Po 16 porażkach z rzędu Los Angeles Clippers wygrali na parkiecie Utah Jazz. 34 punkty i 11 asyst wywalczył Chris Paul i poprowadził zespół z Miasta Aniołów do pierwszego zwycięstwa w Salt Lake City od 2003 roku!

Na 8 sekund przed końcem celną trójką popisał się C.J. Miles (102:101 dla LAC), lecz Clips pewnie wykonywali rzuty wolne i nie pozwolili sobie wydrzeć zwycięstwa.