Faworyci zgodnie z planem - podsumowanie 7. kolejki Ligi Adriatyckiej

Cibona Zagrzeb w końcu potwierdziła swoją wysoką formę z rozgrywek Euroligi. Najlepsza obecnie drużyna w Chorwacji po bardzo dramatycznym spotkaniu w Lublanie pokonała miejscową Olimpiję. Nie zawiedli także inni faworyci. Partizan Belgrad odprawił lokalnego rywala, FMP Zeleznik a Crvena Zvezda Belgrad zaaplikowała Bosni Sarajewo 100 punktów.

Jacek Konsek

Wprost zdumiewająca jest regularność z jaką Partizan Belgrad wygrywa kolejne spotkania. Podopieczni byli faworytami przed starciem z FMP Zeleznik, lecz musieli sporo się namęczyć aby sięgnąć po pełną pulę. Pantery prowadziły od 3 do 36 minuty, jednak nie potrafiły zamienić dobrej gry na końcowy triumf. Już w pierwszej kwarcie gospodarze zanotowali serię 13 punktów bez odpowiedzi rywala, wychodząc na prowadzenie 17:7. Jeszcze na 5 minut przed końcową syreną Zeleznik prowadził 60:55. W końcówce do głosu doszli "czarno-biali", w szczególności Uros Tripkovic oraz Stephane Lasme. Obaj zawodnicy od początku sezonu prezentują wysoką formę i także w tym pojedynku byli wyróżniającymi się postaciami. Dzięki tej wygranej Partizan umocnił się na pozycji lidera, legitymując się bilansem 6-0. Nieciekawie wygląda sytuacja Zeleznika, który z 2 wygranymi i 5 porażkami zajmuje odległe 10 miejsce.

Jak przegrać wygrany mecz? Odpowiedź zna Olimpija Lublana. Mistrzowie Słowenii w fantastycznym stylu rozpoczęli potyczkę z Ciboną Zagrzeb, prowadząc po 12 minutach 29:8! Wówczas obudzili się koszykarze z Chorwacji, którzy zaskakują w tym sezonie przede wszystkim na euroligowych parkietach. W drugiej połowie podopieczni Velimira Perasovicia wzięli się ostro do odrabiania strat, trafiając 10 rzutów za trzy punkty w 13 minut! Prym wiódł w tym elemencie Vedran Vukusic, zdobywca 18 punktów, w tym 5 "trójek". Ogromna przewaga gospodarzy zaczęła topnieć w mgnieniu oka a katastrofą dla Olimpiji okazała się ostatnia kwarta. W niej goście zaaplikowali aż 24 punkty, przy zaledwie 8 koszykarzy z Lublany. Wśród pokonanych kolejny dobry mecz rozegrał Vlado Ilievski - 17 punktów oraz 5 asyst. Z kolei dla Cibony 14 punktów i 7 zbiórek zapisał Rawle Marshall.

W pozostałych spotkaniach tej serii gier triumfowali faworyci. Hemofarm Vrsac pokonał na wyjeździe KK Zagrzeb, rzucając na 62 proc. skuteczności z gry! Wśród pokonanych kolejne kapitalne zawody rozegrał Ante Tomic - 20 punktów, 13 zbiórek, 4 asysty i 2 bloki. Bez większych problemów wygrywali także KK Zadar oraz Crvena Zvezda Belgrad, który zachowali tym samym miejsce w czołówce. Nieco więcej problemów miał mistrz Czarnogóry, Buducnost Podgorica. We własnej hali musieli sporo się napocić, aby zwyciężyć słoweńskiego Heliosa Domzale. 20 punktów dla zwycięzców uzbierał utalentowany skrzydłowy Vladimir Micov.