Szczęście sprzyja lepszym - podsumowanie 9. kolejki Ligi Adriatyckiej

Partizan Belgrad za wszelką cenę chciał udowodnić, że niedawna porażka w derbach stolicy Serbii z Crveną Zvezdą była tylko wypadkiem przy pracy. Dwukrotni triumfatorzy Ligi Adriatyckiej musieli jednak sporo się namęczyć, aby pokonać będącą w głębokim kryzie Olimpiję Lublana. O dużym szczęściu może także mówić Hemofarm Vrsac, który w dramatycznych okolicznościach wygrał 7. spotkanie w sezonie.

Jacek Konsek

Starcie Olimpiji i Partizana było niezwykle ważne dla obu zespołów. Goście po ubiegłotygodniowej porażce w derbach Belgradu chcieli zatrzeć niemiłe wrażenie, z kolei koszykarze z Lublany potrzebowali wygranej jak ryba wody. Mecz fantastycznie rozpoczął się dla gospodarzy, którzy musieli radzić sobie bez dwójki kontuzjowanych liderów - Marko Milicia i Jasmina Hukicia. Mimo tego pierwsza kwarta przebiegała po ich myśli (23:14) a tuż przed przerwą prowadzili nawet 39:21. Po zmianie stron podopieczni Aleksandra Dzikicia nie potrafili utrzymać wysokiej dyspozycji a ponadto zaczęły pojawiać się problemy z faulami. W miarę upływu czasu do głosu zaczęli dochodzić "czarno-biali", którzy odrabiali straty w zawrotnym tempie. Prawdziwym pogromem okazała się czwarta kwarta, wygrana przez mistrzów Serbii w stosunku 22:8! Najlepszym zawodnikiem spotkania okazał się Novica Velickovic, zdobywca 18 punktów i 10 zbiórek. Była to kolejna szczęśliwa wygrana Partizanu w tym sezonie, który razem z Crveną Zvezdą lideruje w rozgrywkach.

Mistrz Czarnogóry ostatni raz przegrał na własnym parkiecie 1 marca bieżącego roku. Seria zwycięstw Buducnosti Podgoricy powiększyła się w piątek do 7 spotkań, po wygranej nad KK Zadar. Goście jedynie w pierwszej kwarcie stanowili realne zagrożenie dla późniejszych triumfatorów a najwięcej problemów sprawiał bułgarski podkoszowy Dejan Ivanov, zdobywca 19 punktów i 10 zbiórek. W kolejnych odsłonach dominowali już gospodarze, wśród których najlepszy mecz w sezonie rozegrał znany z występów na polskich parkietach Nikola Otasevic. Były zawodnik Anwilu Włocławek zapisał na swoim koncie 17 punktów, 7 asyst, 7 zbiórek i 3 przechwyty, mimo że na parkiecie przebywał 26 minut. Co ciekawe, podopieczni Dejana Radonjicia zanotowali 72 proc. skuteczność w rzutach za dwa punkty. Dzięki tej wygranej Buducnost pozostał w kontakcie ze ścisłą czołówką tabeli.

Niezwykłe emocje towarzyszyły także pojedynkowi w Belgradzie, gdzie miejscowy FMP Zeleznik w dramatycznych okolicznościach przegrał z Hemofarmem Vrsac. Na 6 sekund przed końcową syreną do remisu 85:85 doprowadził Mladen Jeremic, trafiając zza linii 6,25m. Radość Panter nie trwała jednak długo, ponieważ chwilę potem rzut na wagę wygranej oddał Stefan Markovic. Wcześniej spotkanie było bardzo wyrównane. Pierwsze dwie kwarty toczyły się punkt za punkt i ciężko było dostrzec różnicę, jaka dzieli oba kluby w ligowej tabeli. Gospodarze prowadzili w tym meczu nawet 65:57, jednak w kluczowych momentach więcej zimnej krwi i doświadczenia wykazali Pomarańczowi. Była to czwarta kolejna wygrana koszykarzy z Vrsaca, którzy plasują się na 3. miejscu w rozgrywkach.