Efektowne zwycięstwo nowego lidera - relacja z meczu Miasto Szkła Krosno - AZS Politechnika Poznań

Miasto Szkła Krosno wysoko pokonało w sobotę AZS Politechnikę Poznań. Kilkadziesiąt minut później okazało się, że drużyna z Podkarpacia powróciła na pierwsze miejsce w tabeli I ligi.

Patryk Neumann

Stało się to w wyniku porażki BM Slam Stali Ostrów Wielkopolski w Radomiu. Wcześniej dziesiąte zwycięstwo w sezonie zapisało na swoim koncie Miasto Szkła Krosno. Pojedynek przeciwko poznańskim Akademikom był wyrównany jedynie w pierwszych dziesięciu minutach. Goście prowadzili nawet kilka razy, lecz ich najlepszy rezultat to 17:14. Wymianę ciosów na minimalnym prowadzeniu zakończyli jednak gospodarze. Pierwsza odsłona należała do liderów obu drużyn. Dariusz Oczkowicz zdobył 15, a Tomasz Baszak 13 punktów.

W kolejnych "ćwiartkach" obaj koszykarze dorzucili po sześć "oczek". Tak, jak można się było tego spodziewać, więcej atutów mieli jednak krośnianie. W drugiej kwarcie utrzymali oni wysoki poziom, a do tego uszczelnili defensywę. Rywale punkty zdobyli po sześciu minutach. Dopiero w czwartej kwarcie, gdy mecz był już rozstrzygnięty obie drużyny zagrały na większym luzie, lecz i w tej odsłonie lepsi byli zawodnicy prowadzeni przez Michała Barana.

Mieli oni znakomitą szansę, by przekroczyć barierę stu punktów, gdyż 2,5 minuty przed końcem zdobyli już 96 "oczek". Wtedy jednak krośnianom zabrakło dokładności. Popełnili kilka strat, spudłowali też część rzutów wolnych. Czasu zabrakło i Miasto Szkła zatrzymało się na liczbie 99 punktów.

Właśnie straty to element, w którym podopieczni Waldemara Mendla byli nieznacznie lepsi (16:17). Goście oddali też 71 rzutów z gry przy 61 próbach rywali, lecz nie przełożyło się to na końcowy rezultat. Nie mogło być inaczej, gdyż to faworyt sobotniego meczu rzucał na znakomitej skuteczności - 60,7 proc. z gry. Gospodarze trafili 10/25 rzutów trzypunktowych oraz 27/36 prób za dwa punkty.

Oprócz Baszaka wśród przyjezdnych wyróżnił się Maciej Rostalski, zdobywca 17 punktów i dziewięć zbiórek. To jednak nie pozwoliło nawiązać wyrównanej rywalizacji, gdyż sześciu koszykarzy z Krosna uzyskało dwucyfrowy dorobek punktowy. Bezbłędny w rzutach dwupunktowych był Oczkowicz. Dariusz Wyka osiągnął natomiast double-double (21 punktów i 10 zbiórek). Nietypowe jak na podkoszowego double-double to dzieło Marcina Salamonika (15 punktów i 10 asyst). Siedem kluczowych podań dodał Michał Musijowski, a dobrą zmianę dał także autor 11 "oczek", Filip Małgorzaciak.

Miasto Szkła Krosno - AZS Politechnika Poznań 99:71 (26:25, 20:9, 24:15, 29:22)

Miasto Szkła: Oczkowicz 21, Wyka 21, Salamonik 15, Małgorzaciak 11, Baran 10, Parzych 10, Musijowski 5, Pieloch 4, Dusiło 2, Bołd 0.

AZS: Baszak 19, Rostalski 17, Budnikowski 9, Rutkowski 8, Janowski 6, Wielechowski 6, Krawiec 2, Rzeczkowski 2, Szydłowski 2, Tyborowski 0.

Miasto Szkła Krosno - AZS Politechnika Poznań 99:71