Puchar Śląska: Finalistów wyłonią mecze sobotnie

Zdjęcie okładkowe artykułu: Koszykówka
Koszykówka

W drugim dniu finałowej rundy Pucharu Śląska koszykarzy ponownie obyło się bez niespodzianek, chociaż blisko było w starciu AZS AWF Mickiewicz-Romus I Katowice z bytomską Polonią.

W grupie A trzecioligowy MKKS Rybnik rywalizował z pierwszoligowym zespołem GKS Tychy i nietrudno było wskazać zdecydowanego faworyta tego meczu. Tyszanie dodatkowo pojawili się w Rybniku w niemal optymalnym składzie, w którym zabrakło jedynie Radosława Basińskiego i Wojciecha Barycza. [ad=rectangle] Tyszanie, którzy w tym sezonie mają swoje duże ambicje na pierwszoligowych parkietach, od początku przejęli inicjatywę i narzucili swój styl gry. Młodzi rybniczanie mieli ogromne problemy pod tablicami, gdzie królował Tomasz Deja.

Ostatecznie GKS wygrał 86:51, a rybniczanie mogą na pewno cieszyć się z faktu, że udało im się wygrać trzecią kwartę meczu.

Dzięki tej wygranej ekipa GKS Tychy zachowała szansę na grę w wielkim finale Pucharu Śląska. Żeby tak się stało w sobotę będą musieli pokonać zespół z ekstraklasy, czyli MKS Dąbrowa Górnicza.

Zdecydowanie więcej emocji było w meczu grupy B, w którym AZS AWF Mickiewicz - ROMUS Katowice rywalizował z Polonię Bytom. Tutaj o wygranej Akademików przesądził jeden rzut, którego autorem był Patryk Gospodarek. To właśnie jego "trójka" dała beniaminkowi pierwszej ligi wygraną 75:72.

Bytomianie zaprzepaścili ogromną szansę na wygraną, bowiem w 36 minucie prowadzili 70:63. Końcowe cztery minuty należały jednak do rywali, którzy najpierw zaliczyli serię 9:0 (pudłując przy tym pięć rzutów wolnych), a potem zdołali przeprowadzić kluczową dla losów meczu akcję.

Bohater katowiczan był również najskuteczniejszym zawodnikiem swojego zespołu. Po stronie bytomian 20 punktów zaliczył skrzydłowy Grzegorz Zadęcki.

W sobotę AZS AWF Mickiewicz-Romus Katowice zagra o finał z GTK Gliwice.

O piąte miejsce natomiast w niedzielę MKKS Rybnik podejmie Polonię Bytom.

Wyniki drugiego dnia fazy finałowej Pucharu Śląska:

Grupa A

MKKS Rybnik - GKS Tychy 51:86 (12:26, 16:24, 14:12, 9:24)

MKKS: Białdyga 13, Zieliński 12 (10 zb), Czkór 7, Marczyk 6, Sładek 5, Koczy 3, Tomanek 3, Królikowski 2, Ziegler 0, Piórkowski 0, Wojaczek 0.

GKS: Zub 14, Deja 12, Dziemba 10, Józefowski 10, Józefów 9, Szpyrka 7, Hałas 6, Olczak 6, Fenrych 5, Piechowicz 3, Bzdyra 2, Biel 2, Markowicz 0.

Drużyna Z P +/- PKT
GKS Tychy10352
MKS Dąbrowa Górnicza10332
MKKS Rybnik02-682

Grupa B

AZS AWF Mickiewicz-Romus I Katowice - Polonia Bytom 75:72 (11:22, 19:17, 24:18, 21:15)

AZS AWF Mickiewicz-Romus: Gospodarek 18, Szczypka 12, Kolenda 8, Kurdubski 8, Piotrkowski 7, Nowak 6, Grzegorzewski 5, Nowerski 5, Kujon 3, Kołakowski 2, Stawowski 1, Kozak 0.

Polonia: Zadęcki 20, Bąk 15, Jurczyński 15, Podkowiński 10, Gembus 4, Sebrala 3, Wołk-Jankowski 3, Moralewicz 2, Szpyrka 0.