Top16 Euroligi: Niespodzianka w Moskwie. Szwed rozbił CSKA!

We wtorek rozpoczęła się faza Top16 Euroligi. Aleksiej Szwed z Chimek Moskwa niemalże w pojedynkę rozbił CSKA (91:89), trafiając zwycięski rzut na sekundę przed końcem spotkania.

Jacek Konsek

Swoją karierę rozpoczynał w CSKA Moskwa, a teraz okazał się katem swojego byłego pracodawcy. Aleksiej Szwed 22 ze swoich 28 punktów zdobył po przerwie, a najważniejszy rzut oddał na sekundę przed końcem czwartej kwarty. Dzięki niemu Chimki niespodziewanie pokonały CSKA w derbach stolicy Rosji. W ostatniej akcji za trzy próbował jeszcze rzucać Milos Teodosic, lecz jego próba nie doszła celu.

Były gracz czterech klubów NBA do 28 punktów dołożył również pięć asyst, trzy przechwyty i dwie zbiórki. Tyrese Rice dołożył 22 oczka, pięć asyst i cztery zbiórki dla Chimek, które pierwszą fazę Euroligi zakończyły z bilansem 5-5.

Co ciekawe, była to pierwsza porażka CSKA na wyjeździe w tej edycji Euroligi. W pierwszej fazie podopieczni trenera Itoudisa wygrali wszystkie pięć meczów.

Wśród pokonanych bardzo dobrze spisali się Nando De Colo oraz wspominany Teodosić. Francuz miał 20 punktów i sześć asyst, z kolei Serb zakończył zawody z 18 oczkami, siedmioma asystami i czterema zbiórkami.

Jednym z sędziów meczu w Moskwie był Polak Jakub Zamojski.

W drugim meczu grupy F nie było już tylu emocji. Faworyzowany Olympiakos Pireus uporał się z FC Barceloną, triumfując 74:62. W ekipie gości szwankowała ofensywa - w żadnej z trzech pierwszych kwart nie byli w stanie zdobyć więcej niż 14 punktów.

Weteran Vassilis Spanoulis zdobył 11 punktów i rozdał dziewięć asyst. Wśród pokonanych najlepiej spisał się Ante Tomić, autor 16 oczek i trzech zbiórek.

W grupie E Unicaja Malaga pokonała turecki zespół Darussafaka Dogus Stambuł 70:62. Było to już trzecie starcie obu ekip w tym sezonie Euroligi i druga wygrana hiszpańskiej ekipy. Edwin Jackson z 20 punktami okazał się najlepszym strzelcem spotkania.

Kluczowa dla losów gry okazała się ostatnia kwarta, wygrana przez Unicaję w stosunku 16:9.