Euroliga: Genialna kwarta Fenerbahce, Żalgiris wygrywa horror z Brose Baskets!

Lider tabeli grupy E długo nie mógł złamać rywali z Belgradu. Ostatecznie turecki team odniósł swój ósmy triumf dzięki jednej doskonałej kwarcie. Z trzeciej wygranej z kolei cieszył się Żalgiris Kowno.

Krzysztof Kaczmarczyk

Fenerbahce Stambuł zgodnie z planem ograło Crveną Zvezdę, jednak podopieczni Zeljko Obradovicia bardzo długo szukali swojego rytmu gry i skutecznej defensywy, która zatrzymałaby dobrze dysponowanych rywali. Losy meczu turecki zespół rozstrzygnął podczas genialnej trzeciej kwarty, którą wygrał aż 24 do 6!

Ósmej wygranej w fazie Top 16 nie byłoby, gdyby nie Luigi Datome. Włoski skrzydłowy zakończył pojedynek z dorobkiem 27 punktów (m.in. 4/6 zza łuku) i pięciu zbiórek.

Gracze ze Stambułu wygrali również dlatego, że zatrzymali po przerwie Quincy'ego Millera. Lider przyjezdnych po przerwie nie zdobył nawet punktu, kończąc spotkanie z dorobkiem 9 oczek.

Wielkie emocje towarzyszyły rywalizacji w Kownie, gdzie Żalgiris w dramatycznych okolicznościach pokonał Brose Baskets Bamberg. Litewski zespół prowadził niemal przez całe mecz, by w ostatniej minucie dać dojść się rywalom.

Przy stanie 73:73 próbę nerwów na linii rzutów wolnych wytrzymał jednak Ian Vougioukas, który ustalił wynik spotkania. W samej końcówce wygraną przyjezdnym mógł zapewnić jeszcze Nikos Zisis, jednak jedno trójka nie znalazła drogi do kosza. Grecki rozgrywający Brose zakończył pojedynek z dorobkiem 25 oczek, trafiając 9 z 14 rzutów z gry.

W drużynie Żalgirisu brylował Paulius Jankunas, który mógł pochwalić się solidnym double-double.

Po bezcenny triumf sięgnęli z kolei zawodnicy z Pireusu, którzy we własnej hali ograli Laboral Kutxę. Wicelider z Hiszpanii od początku zepchnięty został do defensywy i w trzeciej kwarcie przegrywał nawet różnicą 20 punktów.

Od początku doskonale grał Giorgos Printezis, a swoje - w końcu - dołożył Vassilis Spanoulis. Olympiakos dzięki tej wygranej pozostaje w walce o awans do najlepszej ósemki rozgrywek.

Wyniki piątkowych meczów 9. kolejki Top 16 Euroliga:

Grupa E

Fenerbahce Stambuł - Crvena Zvezda Belgrad 72:65 (Datome 27, Bogdanović 16, Vesely 10 - Zirbes 11, Simonović 10, Kinsey 10)

Żalgiris Kowno - Brose Baskets Bamberg 75:73
(Jankunas 17 (13 zb), Vougioukas 13, Randle 12, Seibutis 11 - Zisis 25, Wanamaker 14, Theis 10)

Olympiakos Pireus - Laboral Kutxa 82:68 (Printezis 17, Spanoulis 14, Papapetrou 11 - Bourousis 19, Bertans 11, James 10, Blazić 10)