Zabójcza końcówka Partizanu - podsumowanie 21. kolejki Ligi Adriatyckiej

Crvena Zvezda Belgrad nie wykorzystała wielkiej szansy na pokonanie odwiecznego rywala zza miedzy. Podopieczni Svestislava Pesicia przez trzy kwarty dyktowali warunki, lecz w ostatniej odsłonie nie byli w stanie powstrzymać rozpędzonego Partizana. Zwycięstwo najprawdopodobniej pozwoli "czarno-białym" na zakończenie fazy zasadniczej na pozycji lidera.

Jacek Konsek

Trzecia kwarta to prawdziwy popis Czerwonej Gwiazdy. Skuteczna i kolektywna gra podopiecznych Svetislava Pesicia pozwoliła objąć znaczne prowadzenie 61:47. Najskuteczniejszym zawodnikiem "czerwono-białych" okazał się Marko Marinovic, autor 17 punktów. Tak wysokie prowadzenie nieco uśpiło pewnych siebie gospodarzy. Szkoleniowiec gości Dusko Vujosevic dostatecznie zmobilizował swoich graczy, którzy w ostatnich 10 minutach wzięli się za odrabianie strat. Fantastyczna gra Novicy Velickovicia (20 punktów i 12 zbiórek) pozwoliła szybko odrobić duży przecież deficyt. Na niespełna 2 minuty przed końcową syreną Partizan prowadził 78:71 i mimo nerwowej końcówki, zdołał pokonać odwiecznego rywala. Dzięki tej wygranej "czarno-biali" umocnili się na pozycji lidera. Z bilansem 19 zwycięstw i 2 porażek mistrzowie Serbii są na najlepszej drodze do awansu do rozgrywek Final Four z pierwszego miejsca.

Inne drużyny z czołówki rywalizowały ze zmiennym szczęściem. Hemofarm Vrsac poległ w starciu z Buducnostią Podgorica i po wielu tygodniach opuścił trzecie miejsce w rozgrywkach. Pomarańczowi byli tego dnia bezradni wobec kanonady "trójek" w wykonaniu mistrzów Czarnogóry (15/29 w tym elemencie). Podopieczni Dejana Radnojicia już w pierwszej kwarcie objęli 9-punktowe prowadzenie i do samego końca kontrolowali wydarzenia na parkiecie. 23 punkty i 9 zbiórek zdobył dla zwycięzców Vladimir Dasic a 16 punktów i 5 asyst dołożył Nemanja Gordic. Dzięki tej wygranej Czarnogórcy zachowali szansę na awans do Final Four, lecz w następnych kolejkach muszą wystrzegać się niepotrzebnych porażek.

Dość niespodziewaną porażkę poniósł KK Zadar, który w derbach Chorwacji poległ z outsiderem rozgrywek - KK Zagrzeb. Mistrz Chorwacji spisywał się bez zarzutów w pierwszej połowie, którą wygrał różnicą 9 "oczek". Po przerwie w hali Trnsko dominowały już tylko Mrówki. Z minuty na minutę rozkręcał się Ante Tomic, zdecydowanie najlepszy zawodnik gospodarzy w całym obecnym sezonie. 22-letni Chorwat zapisał na swoim koncie 18 punktów, 11 zbiórek i 3 bloki. Kluczowe punkty zdobywał także Krunoslav Simon, autor 22 "oczek". Co ciekawe, KK Zagrzeb wygrało już trzecie spotkanie z rzędu we własnej hali i jeśli nadal będzie utrzymywać tak dobrą dyspozycję, to powinno uniknąć zajęcia ostatniego miejsca w rozgrywkach. Przypomnijmy, że jest ono równoznaczne z zakazem gry w kolejne edycji Ligi Adriatyckiej.

Potknięcie drużyn z czołówki tabeli wykorzystała Cibona Zagrzeb. Podopieczni Velimira Perasovicia przez 40 minut toczyli wyrównany bój z ostatnim zespołem rozgrywek - Wojwodiną Nowy Sad. Dzielni Serbowie walczyli z dużo wyżej notowanym rywalem jak równy z równym i dopiero ostatnie minuty rozstrzygnęły pojedynek na korzyść Cibony. Kapitalne zawody rozegrał przede wszystkim Luksa Andric, center drużyny z Zagrzebia. 24-latek zdobył 20 punktów, prezentując 100. proc. skuteczność w rzutach z gry (9/9) oraz z linii (2/2). Ważnym ogniwem gości był także Alan Anderson. Amerykanin po raz kolejny okazał się najskuteczniejszym zawodnikiem swojego zespołu - 23 punkty. Dzięki tej wygranej Cibona zrównała się punktami z Hemofarmem, jednak dzięki lepszemu bilansowi awansowała na 3 miejsce w tabeli.