Meritumkredyt Pogoń Prudnik poszła za ciosem i zdobyła Inowrocław

Meritumkredyt Pogoń Prudnik w 10. kolejce zdobyła Inowrocław. Zwyciężyła 78:68 i zbliżyła się do podium I ligi koszykarzy.

Patryk Neumann
Materiały prasowe / Pogoń Prudnik

Goście odnieśli bardzo cenne, siódme zwycięstwo w sezonie. Wobec porażki GTK Gliwice w Poznaniu dogonili trzeci zespół w tabeli. Noteć Inowrocław z bilansem 5-5 uplasowała się na siódmej pozycji. Obie drużyny przystąpiły do meczu po tryumfach nad faworyzowanymi rywalami. Za ciosem poszła tylko Meritumkredyt Pogoń, która kilka dni wcześniej ograła Legię Warszawa. Inowrocławianie po pierwszym wyjazdowym zwycięstwie w Łańcucie w środę stracili miano niepokonanych przed własną publicznością.

Zaczęło się dla miejscowych całkiem nieźle. Zdominowali oni początek meczu. Wygrywali 11:4 a nawet 16:8. Rywale nie czekali i zabrali się do odrabiania strat. Już po pierwszej kwarcie o połowę zmniejszyli różnicę. W kolejnej części pojedynek się wyrównał, lecz końcówka należała do Pogoni - 9:2 i prowadzenie 40:34.

Zaliczka była istotna a trzecia kwarta okazała się decydująca. To było prawdziwe bombardowanie w wykonaniu przyjezdnych. Skutecznie odpowiadali oni na każdą nieudaną akcję Noteci i powiększyli przewagę nawet do 20 "oczek". Wystrzelali się do tego stopnia, że w ostatnich dziesięciu minutach uzbierali tylko dziewięć punktów. Końcówka przypominała właśnie starcie z Legią, w którym także Meritumkredyt Pogoń straciła sporą część przewagi. Zwycięstwo nie było jednak ani przez chwilę zagrożone a gdy Noteć zbliżyła się na 10 punktów mecz się skończył.

Gospodarzom ewidentnie zabrakło skuteczności - 5/23 w próbach trzypunktowych i 7/13 na linii rzutów wolnych. Meritumkredyt Pogoń trafiła 8/28 prób z dystansu. Do tego bezbłędnie wykorzystała rzuty wolne - 12/12. Była również lepsza w innych koszykarskich elementach. Popełniła o trzy straty mniej i zwyciężyła w zbiórkach - 44:37.

Pięciu koszykarzy z Prudnika zakończyło mecz z podwójną zdobyczą punktową. Najwięcej, 20 "oczek" zdobył Grzegorz Mordzak. Wraz z powrotem doświadczonego rozgrywającego do gry po kontuzji jego zespół w I lidze zaczął prezentować się lepiej. Godny podkreślenia był również wyczyn Patryka Nowerskiego - 14 punktów i 10 zbiórek. Środkowy był bezbłędny umieszczając siedem rzutów w koszu. Miał również dwa bloki co złożyło się na wskaźnik eval wynoszący 26.

W Noteci dobrą formę potwierdzili: Michał Kwiatkowski, Dawid Adamczewski oraz Mikołaj Grod. Pojedynek czołowych strzelców rozgrywek zakończył się natomiast remisem. Marcin Kowalewski i Tomasz Prostak rzucili po 10 punktów. Koszykarz Pogoni dołożył osiem zbiórek i siedem asyst. Ich skuteczność była jednak poniżej oczekiwań. Choć na czele klasyfikacji punktujących nic się nie zmieniło to kolejni gracze zbliżyli się i już niedługo mogą wyprzedzić Prostaka oraz Kowalewskiego.

KSK Noteć Inowrocław - Meritumkredyt Pogoń Prudnik 68:78 (21:17, 13:23, 15:29, 19:9)

Noteć: Kwiatkowski 18, Adamczewski 17, Grod 12, Kowalewski 10, Wierzbicki 6, Pochocki 3, Sroczyński 2, Lisewski 0.

Meritumkredyt Pogoń: Mordzak 20, Nowakowski 14, Nowerski 14, Mroczek-Truskowski 10, Prostak 10, Bogdanowicz 5, Kujon 5, Bartkowiak 0, Braszka 0, Krawiec 0.